Aby si soudný čtenář mohl sám odpovědět na otázku zda rumburský bazén zbourat, nebo opravit, předkládám několik informací.
Rumburský bazén je v provozu od května 1982. První velká oprava, a to nové opláštění, se prováděla po 15 letech provozu, kdy bazény stejného typu měly rekonstrukci nejen opláštění, ale i technologie již za sebou. Například Bílina a Mělník. Teplický bazén byl v roce 96 dokonce rozřezán a sešrotován. Celková částka za opravu v roce 1997 byla 16,7 mil. Kč. Další oprava, a to kompletní výměna technologie, která je 16 let v provozu, se provádí v současné době. K této rekonstrukci jsme museli přistoupit nejen z důvodu zchátralého a již současným hygienickým normám nevyhovujícího zařízení, ale i z důvodu změny topného média v rámci vybudování CZT v našem městě. Na základě výběrového řízení, do kterého se přihlásily 4 firmy, byla vybrána místní firma VENTOS, která nabídla nejen nejnižší cenu, ale i výhodné záruční podmínky. Nabídla i něco navíc, a to generální opravu střechy. Vše za 11,6 mil. Kč.
Při rekonstrukci dojde k mnoha změnám. Například původní recirkulační okruh bazénové vody bude nahrazen dvěma samostatnými okruhy pro velký bazén a pro dětský bazén, jež budou každý zapojen na vlastní úpravnu vody s filtrací, dávkováním chemikálií a ohřevem. Konečně se malé děti dočkají toho, že budeme moci ohřívat vodu v brouzdališti na vyšší teplotu. Nová vzduchotechnika, kterou je bazén i vytápěn zajistí úsporu za topení, díky moderním zařízením, která budou instalována. Úhrada za topení je nejvyšší finanční náklad v provozu bazénu. Např. v roce 1998 jsme "protopili" 2,2 mil. Kč. V prostoru strojovny budou provedeny nové el. rozvody napojení technologie, ohřevu vody a vzduchotechniky. Bude provedeno nové silové napojení saun, el. vysoušečů vlasů, nad bazénem v opraveném podhledu bude zabudováno nové osvětlení. Nové osvětlení bude i v šatnách, sprchách a na WC. V těchto prostorách budou i nové podhledy a obklady. Bude instalován systém měření a regulace vzduchotechniky, ohřevu vody a chemické úpravy vody. Doposud bylo vše závislé na lidském faktoru, čili na strojní obsluze a plavčíkovi. Sauny budou dřevěné a jejich vytápění budou zajišťovat celonerezová el. kamna. Dojde tedy ke změně z páry na suchou saunu. Pro stavbu budou použity pouze materiály a zařízení s příslušnými atesty a veškeré úpravy budou provedeny tak, aby odpovídaly platným hygienickým normám. Jistě se mi nepodařilo vyjmenovat všechny změny a nová zařízení, která budou instalována. To budou moci návštěvníci posoudit sami, k jakému zlepšení došlo.
Shrneme-li všechny opravy a montáž nových zařízení od roku 1997, mohu s čistým svědomím říci, že budeme mít bazén, který v následujících minimálně 10 letech nebude potřebovat žádnou větší investici na opravu.
Čtenářům Děčínského deníku jistě neunikl článek, který vyšel v polovině srpna, o stavbě děčínského bazénu. 25 m bazén s hloubkou do 1,8 m bude stát město 99,7 mil. Kč, a to z původně navržených 167 mil. Kč. Je pravdou, že bazén bude mít tobogan, skluzavku a brouzdaliště s atrakcemi, ale berme v úvahu, že náš bazén byl vyprojektován v 70. letech, kdy byly stavěny pouze bazény bez dalších vodních atrakcí a prostorů, které by dnes bylo možné využít ke komerčním účelům. Pro zajímavost ještě několik čísel. Od otevření bazénu v roce 1982 nás navštívilo 1.989.157 příznivců vodních sportů. V prvních měsících po otevření bazénu očekáváme dvoumiliontého návštěvníka, pro kterého připravíme malé překvapení. Nesmíme zapomenout na cca 18 tisíc dětí, které ročně využijí náš bazén v rámci plavecké výuky, která je v současnosti na velmi vysoké úrovni. Závěrem bych chtěla podotknout, že když už bazén v našem městě máme, musíme se o něj i starat. Jistě nebylo jednoduché pro představitele města zahrnout do rozpočtu již uvedené milionové investice a k tomu navíc každoročně částku na provoz bazénu, která při současných cenách energie převyšuje ročně částku 3 mil. Kč. Je pravdou, že v některých městech finanční problém vyřešili prodejem nebo pronájmem bazénu soukromníkům. Dnes však mají bazén zavřený nebo vrácený v dezolátním stavu.
A teď po přečtení těchto řádků se trochu zamyslete a sami si odpovězte na otázku "ZBOURAT NEBO OPRAVIT?" Nestojí snad ty dva miliony návštěvníků za to?