
Učitel se má chovat ke svým žákům jako otec, má si myslit, že zastupuje ty, kteří mu svěřili své děti. Sám nemá mít chyby a nemá chyby trpět. Jeho přísnost ať není nevlídná, jeho veselost ať není rozpustilá - první by mohla vést k nenávisti, druhá k opovržení. Ať mluví co nejčastěji o tom, co je čestné a dobré, neboť čím častěji bude povzbuzovat, tím vzácněji bude nucen trestat. Ať se hněvá co nejméně, však ať nepřehlíží, co je třeba opravit ... Nejvíce úsilí je třeba věnovat tomu, aby se učitel stal důvěrným přítelem svých žáků, aby ho při vyučování nevedla jen povinnost, ale i láska." (Quintilianus)
J.A. Komenský... aneb vesele i vážně ke Dni učitelů
Když se řekne Komenský, asi by se nenašel nikdo, kdo by nevěděl, o koho jde. Ale představ o tomto slavném Čechovi je mnoho. Jedněm se vybaví vážná tvář s uhrančivýma a přesto vlídnýma očima, jiní si představí školu, dalším vytanou na mysli knihy, které Komenský napsal. A další si vzpomenou, že s jeho jménem - respektive s datem jeho narození - je spojena oslava Dne učitelů, 28. březen.
O Janu Ámosovi Komenském, o jeho životě i díle víme dost již od školních let a opakovat to je nošení sov do Atén. Lamentovat na bědný stav našeho školství se v den svátku jaksi nehodí. Slavit se má přeci vesele. Nechme tedy promluvit samotné žáky. Co si oni myslí o škole a o svých učitelích, jaké mají zkušenosti nebo představy. Bude to asi nejlepší blahopřání pro učitele k jejich svátku, protože je napsané velmi upřímně.
O vzdělání
M. Opltová: Škola mi dala především mnoho nových vědomostí do života. Kdyby nebylo škol a učitelů, byli bychom negramotní.
J. Starcová: Škola z nás dělá vzdělané lidi. Až budeme mít svou rodinu a děti, budeme jistě rádi vzpomínat.
P. Mahnel: Škola je první krůček do života.
P. Brabenec: Škola mi dala a ještě dá spoustu vědomostí, proto tam chodím rád.
D. Pietschmann: Ve škole jsem se naučil základní vědomosti, které bych měl vědět, abych mohl studovat střední školu. Vědomosti, které získám, mi budou pomáhat i v dospělosti.
V. Kohout: Proč žáky škola nebaví? Asi proto, že se sami nechtějí učit, i když to ke svému vzdělání potřebují.
P. Tichý: Školu v oblibě příliš nemám, ale učitele mám rád za to, že mi pomáhají se připravit na přijímací zkoušky a na další studium.
O učitelích
L. Zalaba: Na prvním místě jsou u mě učitelé, kteří dovedou naučit, ale je s nimi při tom i zábava.
F. Vaněk: Na naší škole se mi líbí, že tu jsou fajn učitelé, kteří nás naučí, co sami umí.
V. Jindrová: Nejlepší učitel je ten, který je přísný, ale přesto je s ním legrace, je citlivý k žákům a bere nás takové, jací jsme.
J. Olivová: Díky škole umím nejen psát, číst a počítat, ale taky si vážit lidí, se kterými se setkávám. Ať už to jsou učitelé, rodiče či spolužáci. Čím víc poznávám, jací jsou učitelé doopravdy, ne jako učitelé, ale jako lidé, kteří to s námi žáky myslí dobře, tím víc je mám ráda.
P. Vašát: Učitelem se nemůže stát jen tak někdo, protože to je velmi náročné povolání. Vyžaduje to mít dobré nervy a být schopen hovořit o problému tak, aby to každý žák pochopil. Myslím si, že to je jedno z nejtěžších zaměstnání vůbec.
M. Malečková: Když si dnes vzpomenu na zápis - hrůzou jsem se potila. Ta velká budova, ti cizí lidé! Na začátku to bylo těžké, ale jak jsme se navzájem poznali, bylo to lepší. Věděli, že si musíme zvyknout. Mají podíl na tom, že se nám škola začala líbit.
A pár hlubších pohledů
K. Pařenica: I přesto, že školu rád nemám, nerad vstávám a s nechutí se učím, jsem rád, že je. Kdyby nebyly školy a učitelé v nich, byli bychom "blbci", kteří se točí jen dokola. Lidé by se možná sebevzdělávali, ale své vědomosti by neuměli uplatnit. Einstein by si sice bádal, ale svět by se o něm nedozvěděl a už vůbec ne o jeho i jiných významných studiích. Chci tím říct, že bychom si učitelů a škol měli vážit, i když nám někteří z nich lezou na nervy, protože nás nenechají spát. Dělají to jen a jen pro nás, aby nám předali své znalosti, vědomosti a zkušenosti, které mají od svých učitelů a ti je mají zase od svých učitelů a... Tímto přeji všem učitelům hodně trpělivosti a ochoty předávat dál své znalosti.
D. Pilko: Můj vztah ke škole je různý. Když vstávám před čtvrtletní písemkou, tak se mi nechce vylézt z postele, ale na druhou stranu se zase těším, jakou známku dostanu, a protože chci vědět, jak písemku zvládnu, přemůžu se a jdu. Na naší škole se mi líbí, protože je tu kopec legrace, hlavně díky těm učitelům, kteří v hodinách nejen učí, ale dovedou si s námi i popovídat. To se mi hned lépe učí, i když mě zrovna probíraná látka příliš nebaví. Další důvod, proč chodím rád do školy, jsou kamarádi. Někdy nevypadáme jako žáci 8. třídy, ale jako zoologická zahrada. Obdivuji učitele, kteří nás dovedou usměrnit bez toho, aby na nás řvali a dávali nám mimořádné úkoly. Všeobecně bych řekl, že mám školu rád.
T. Berman: Na této škole se mi líbí učitelský přístup k dětem. Učitelé jsou nejen moudří, ale i zábavní, dokáží žáka naučit a zároveň pobavit. Jsou chápaví, dokáží každý problém vyřešit. Je to zvláštní systém učení, který se mi líbí. Učitelé zde pilují výchovu žáků. Nemohu si na ně stěžovat.
A. Nevrlá: Co pro nás znamená škola?
Asi hodně, ale většinou si to neuvědomujeme. Vždyť přeci bez školy bychom nebyli nic. Ať už jako stát, nebo jako lidé. Škola, i když občas na ni nadáváme, nám dá vše, co potřebujeme k životu: učíme se žít s jinými, ovládat se a v neposlední řadě se i vzděláváme. Měli bychom si uvědomit, že jestli nyní obětujeme víc svého volného času a koníčků škole, v budoucnu budeme třeba dělat svou práci jako koníčka. A vydělávání peněz nás nebude těšit jen po materiální stránce, ale také nebudeme stresovaní z toho, že "už zase musím do té práce, která mě vůbec nebaví, kdyby nebyla tak dobře placená, už bych se tam neukázal". Myslím si, že nejlepší pro nás je, když nám učitel ukáže, že chce být jako náš nejlepší kamarád, který nás podrží, když budeme na dně. I žáci si musí uvědomit, i když to třeba na první pohled tak nevypadá, že učitel je má opravdu rád, protože jinak by si své povolání nevybral.
J. Jelínková: Změnila jsem školu a poslední rok na té nové mi dali novou chuť jít do školy, vracet se z ní s jedničkou, říkat mamince, jaké to bylo. Už se nebojím ráno vstávat, nevím, co je strach ze špatných známek. Děti potřebují víc, než sumu vědomostí, potřebují mluvit i o svých problémech. A proto bych chtěla všem svým učitelům popřát k jejich svátku pevné nervy a hodné žáky.
A co učitel musí přežít?
Protože oslavy mají být veselé a plné smíchu, poslužte si prosím "školními klenoty". Předkládám vám DOSLOVNÉ citace z děl našich šikovných a milých dětí.
Ameriku objevil Kristus Kolombo.
Jedovatý plyn zapáchající po zkažených vejcích jsou prdy.
Voda se vyskytuje ve třech skupenstvích, měkkém, tvrdém a obojetném.
Kruhový kostelík z doby románské je krokunda.
Byzantská říše se tak jmenuje, protože tam žili bizóni.
Otrok Spartakus byl bojovník, kterým se říkalo aligátor.
Cestu Kolumba do Ameriky umožnil objev