Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nahlédněte ve fotografiích zpět do minulosti Rumburku

Téměř 500 fotografií bylo v pátek 23. září slavnostně zpřístupněno návštěvníkům rumburského muzea. Výstava »Rumburk v proměnách času« vznikla díky spolupráci amatérského fotografa a nadšence Václava Jelínka s mnoha místními sběrateli, kteří poskytli zajímavé dobové záběry. Jelikož práce na srovnávacích fotografiích je pro autora již každodenním koníčkem, s jistotou se dočkáme pokračování, které představí i zákoutí města zcela neznámá.

Výstava uceleně mapuje Rumburk v celé šíři. Zajímavé je srovnání historie a současného stavu, stejně jako jedinečné dobové záběry samy o sobě. Nutno podotknout, že jen opravdoví znalci by určili polohu některých dříve vyhlášených hostinců, protože pamětníků ubývá a budovy zcela ztratily svou původní tvář.

Jak ke vzniku jedinečné výstavy srov-návacích fotografií vlastně došlo, ozřejmil Václav Jelínek: „Při důkladném prohlížení knihy »Rumburk v historických fotografiích« jsem si uvědomil, že mnoho míst a staveb zachycených na dobových snímcích se velmi změnilo, a proto by bylo dobré mít možnost porovnat minulost a současný stav. Dal jsem si za cíl podle historické fotografie pořídit aktuální snímek, což vyžaduje fotografovat ze stejného místa. Teprve při vlastním fotografování jsem zjistil, že ne vždy to je možné. Zejména u celkových pohledů bych v mnoha případech ze stejného místa nafotografoval pouze náletové keře, vzrostlé stromy či zeď nějaké nové stavby. Ani těmito překážkami jsem se nenechal odradit. Při volbě zajímavého snímku jsem pořídil alespoň záběr z jiného stanoviště. A proto některé snímky nespadají do kategorie srovnávacích fotografií, ovšem pozorný návštěvník jistě sám rozpozná, jaké změny zde nastaly. »Technickým problémem« je rovněž skutečnost, že dnešní fotopřístroje mají objektivy s jinou ohniskovou vzdáleností, než dnes již historické fotopřístroje, ve kterých se používaly skleněné negativní desky, takže fotografie mají jiné zkreslení.“

Výstava by v takovém rozsahu nevznikla bez finanční pomoci sponzorů, jejichž jména jsou zveřejněna v rubrice »Muzeum« na www.rumburk.cz. Právě díky vytrvalosti Václava Jelínka, jeho nesmírné houževnatosti a touze zrealizovat svou původní ideu a vytvořit srovnávací fotografie v tak širokém rozsahu, se můžeme těšit z bohaté výstavy, která svým obsahem překračuje náplň standardních výstav srovnávacích fotografií.

Václav Jelínek pro nás vytvořil velkou část mozaiky. Některé dílky ještě chybí, přesto tušíme správný celkový obraz. Skutečnou perlou výstavy jsou srovnávací letecké snímky, o které se ještě žádný místní fotograf nepokusil, protože záběry z balónu z 20. let 20. století nebyly jako předloha použity. Výstava s jistotou potěší každého, kdo má rád Rumburk a chce se zastavit nad krásnými dobovými snímky a vyzkoušet si svou znalost města.

Výstavu do 2. 2. 2012 pořádá Oblastní muzeum v Děčíně, pobočka Muzeum v Rumburku. Otevřeno je od pondělí do neděle od 9.00 do 15.00 hodin. Návštěvy o víkendu je nutno předem objednat. Vstupné je 15 Kč.

Ester Sadivová

Tisk Tisk | E-mail E-mail