Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nenechte si ujít Houbový víkend v Seifhennersdorfu

Už potřinácté pořádá pohraniční město Seifhennersdorf v neděli 18. září Houbový víkend, při němž si na své přijdou sběratelé hub i jejich pojídači.

Za ranního úsvitu se vydá loupežnický hejtman Karásek se svými kumpány do okolních lesů pro co největší houbovou kořist, která bude poté vystavena v Karáskově jeskyni (Karáskovo muzeum). Na slovo vzatý znalec hub Horst Knoch houby rozdělí na jedlé, nejedlé a jedovaté. V minulém roce mu pod rukama prošlo 160 druhů hub, což byl naprostý rekord Karáskova revíru.

Program dne bude bohatý a začíná již v jedenáct hodin dopoledne. A co na návštěvníky čeká? Například Radniční sklípek, v němž bude podávána pestrá nabídka houbových specialit. Na Grétině trhu bude možné zakoupit čerstvě nasbírané houby, Karáskův chléb, Lužický kecaný koláč nebo Loupežnické klobásky.

V Karáskově muzeu bude k vidění velká výstava hub, ale také dle historicky dochovaného originálu zařízený selský dvůr, světnice a tkalcovský stav typického roubeného domku z 18. století. A v neposlední řadě také výstava fotografii »Křížem, krážem karáskovým revírem«.

Na Karáskově přírodním trhu, který se nachází v historickém třístranném dvoře Bulnheimscher Hof, se představí zhruba 60 domácích prodejců se svými výrobky, jako jsou čerstvé houby, lužické rybí a sýrové speciality, divočina, koni-na a klobásky ze selského dvora. Chybět nebude ani bylinkový likér, trvalky, domácí koření, čerstvá žitavská zelenina a ovoce, vrstvené pečivo a pro děti se bude točit malý vláček.

Navštívit je možné i opravenou hlavní budovu Bulnheimscher Hof, kde AG Textilland Oberlausitz pořádá burzu lněných pláten. Zde si lze vyzkoušet tkaní, nahlížet ženám ze Šluknovského výběžku při paličkování pod ruku a obdivovat vlastní modely oděvů ze lnu žáků varnsdorfské školy.

Samozřejmě, že nad celým děním bude dohlížet loupežnický hejtman Karásek osobně. Milovníci vandrování si mohou projít 4,5 km dlouhou Karáskovu stezku a pro cyklisty je k mání trasa dlouhá 21 km.

Heiner Haschke
předseda klubu přeshraniční turistiky

Tisk Tisk | E-mail E-mail