Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kde najdete koňský hřbet, z kterého je vidět svět?

Zatím jsme byli za koňmi vždycky tam, kde se říká ranch, anebo ranč. Dneska se zastavíme ve stáji. Tentokrát ve Stáji Studánce, kde hlavní hvězdou je asi největší kůň, kterého jsem cestou potkal, krasavec s dlouhou černou hřívou a ofinou skoro na zem – Pieter van Diphoorn.

Jedná se o »frísáka«, tedy o plemeno, o němž se zmiňuje už Tacitus chvíli po narození Krista. Chov byl soustředěn do severní části Nizozemí, ale na začátku minulého století toto plemeno téměř vyhynulo. Podle dostupných informací zbyli ve Frísku poslední tři hřebci, o kterých se zdroje zmiňují, a zřejmě i nějaká klisnička, o které nepadlo nikde ani slovo. Paradoxně k jejich záchraně přispěla válka, nedostatek vozidel a pohonných hmot. Jo, to se potom koně hodí.

Tenhle Pieter na Studánce je vzorově černý, i když podle pravidel může mít občas nějaký bílý chloupek. Ne však celé bílé znaky.

Na rozdíl od ostatních jízdáren, na které jsme se zatím dostali, tady se nejezdí rodeo ani reining, ale parkúr, a předvádí se třeba španělský krok a piafa, což je název velmi těžkého cviku jezdecké školy, kdy kůň kluše na místě a vysoko zvedá nohy.

Měl jsem štěstí, že šéfka Vendula Šponarová měla chuť a sílu v parném odpoledni kousek výcviku mi předvést.

Myslím, že je na Pietera pyšná, a má být na co, jak je vidět na fotografii. Může být pyšná ale nejenom na něj, ale i na sebe, protože ten koník je kolos a na člověka, který má potíže s výcvikem křečka, to musí udělat dojem.

Na druhou stranu není divu. Ke koním přišla ve čtyřech letech a už od nich neodešla.

Na Studánce se momentálně pase sedm koní, krom dvou fríských také pět českých teplokrevníků, a tři bývají k dispozici pro nejlépe hodinové vyjížďky.

Jako všude jinde, i tady je nutné se předem ohlásit a domluvit na telefonu 737 333 916, eventuálně na e-mailové adrese frisanda@seznam.cz. Stránky staj-studanka.cz fungují zatím pouze v omezeném rozsahu.

studanka1

Pieter van Diphoorn a jeho nebojácná trenérka Vendula Šponarová. Foto: md

Tisk Tisk | E-mail E-mail