Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Herny by měly zmizet z centra města

Rumburk chce následovat Chrastavu v boji proti hazardu

Přelomové rozhodnutí Ústavního soudu, které posvětilo obci Chrastava obecně závaznou vyhlášku o regulaci videoloterijních terminálů, přiznává obcím větší pravomoci při usměrňování hazardních her na jejich území. Konečně tak dostávají do rukou nástroj, jak se bránit záplavě herních videoloterijních terminálů, které i přes jejich odpor schvaluje na území obcí Ministerstvo financí ČR.

Téměř polovina českých a moravských radnic chce vytlačit herny z blízkosti veřejných budov, skoro čtvrtina do vymezených lokalit, a šestnáct procent chce dokonce hazard zakázat úplně. To jsou výsledky průzkumu Město pro byznys, který v květnu provedla agentura Datank.

Až dosud mohly radnice na území svých měst a obcí regulovat počet výherních automatů, ale nemohly a stále nemohou ovlivňovat množství videoloterijních terminálů. Po rozhodnutí Ústavního soudu si však mohou určit lokality, kde bude možné provoz video-terminálů povolovat a naopak určit si místa, kde tyto výherní automaty rozhodně v provozu být nesmí. Podle tiskové mluvčí soudu Jany Pelcové totiž Ústavní soud dospěl k názoru, že obec je oprávněna regulovat umístění videoloterijních terminálů na svém území.

„Jsem tímto rozhodnutím nadšen, je to úžasné. Mám z toho velkou radost,“ netají své nadšení starosta města Rumburku a senátor Jaroslav Sykáček, který nemožnost radnic regulovat hazard na území měst a obcí již dlouhé roky kritizuje. „Rozhodnutí Ústavního soudu nás vybízí k tomu, abychom také urychleně vydali obecně závaznou vyhlášku města, ve které by byly vymezeny lokality, kde rozhodně žádné herny, hazardní hry a výherní automaty mít nechceme. Je to především lokalita rumburského trojúhelníku, jejíž nechvalná pověst se již dostává do povědomí mnoha občanů, ale určitě bychom se mohli bavit o takových místech, jako je pěší zóna, nebo Lužické a Dobrovského náměstí,“ vypočítává starosta Sykáček. V souvislosti s přípravou vyhlášky chce starosta vyvolat jednání s Městskou policií Rumburk a Policií ČR a dalšími orgány státní správy. „Byl bych rád, kdyby se kolem této záležitosti vytvořila širší celospolečenská diskuze, abychom se mohli rozhodovat na základě názoru většiny lidí. Rád bych o tom jednal i se zástupci ostatních politických stran a získal jejich podporu pro tuto vyhlášku, kterou bych rád viděl schválenou nejpozději do konce tohoto roku,“ dodává starosta.

V současné době je v jedenáctitisícovém Rumburku v patnácti hernách 68 výherních hracích automatů a 156 videoterminálů a jiných hracích technických zařízení. V hrubém přepočtu tak na jeden hrací přístroj jakéhokoliv druhu připadá 49 Rumburáků včetně dětí.

Stejný problém s nadbytkem hazardních zařízení mají i ostatní města a obce v republice. Boj s nimi však byl až dosud nerovný a obce často skončily na straně poražených.

Marný boj mezi radnicí a hazardním průmyslem a snahu snížit počet herních automatů v obci popisuje Michal Kaderka z agentury Datank na příkladu z České Lípy. Za patnáct měsíců se podařilo českolipské radnici, která povoluje provoz hracích automatů, snížit jejich počet o 57 procent. Ale počet videoterminálů, které na území obcí povolují úředníci Ministerstva financí ČR, se v té samé době zvýšil téměř trojnásobně.

Proto starostové, kteří chtějí regulovat nebo omezovat hazard ve svých městech, přivítali rozhodnutí Ústavního soudu s nadšením. Další průlom v boji s hazardními lobby přineslo schválení novely loterijního zákona v červnu tohoto roku, jen několik dní po rozhodnutí ÚS. Novela dává možnost obcím rozhodnout, zda připustí, aby na jejich území byly herny s videoloterijními terminály. Poslanci také schválili to, aby obce mohly za tři roky vykázat i ty provozovatele heren s videoloterijními terminály, kteří už dříve získali povolení od ministerstva. Komplexní změnu v této problematice by mělo přinést schválení zcela nového loterijního zákona, na jehož znění Ministerstvo financí ČR již pracuje a který by podle všeho měl celkově řešit všechny aktuální otázky, včetně danění hazardu nebo jeho provozování na internetu. Schválení tohoto zákona se předpokládá do konce tohoto roku.

casino1

V centru Rumburku je patnáct heren a přes dvě stovky různých herních zařízení. Podle nové obecně závazné vyhlášky by střed města měl být hazardu zapovězen. Ilustrační foto

Tisk Tisk | E-mail E-mail