Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Filipov přivítá festival Varhanní duchovní hudby

V letních měsících se v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově uskuteční již pátý ročník mezinárodního festivalu Varhanní duchovní hudba ve Filipově. Koncerty špičkových varhaníků se budou konat od 3. července do 28. srpna, každou neděli od 14.00 hodin.

Při devíti koncertech vystoupí varhaníci z Čech, Německa a Polska. Festival je ojedinělý tím, že se jej pravidelně účastní i zahraniční posluchači, zejména z Německa, a že je varhanní hudba propojena s duchovním slovem.

„Pozvání na festival přijali vynikající interpreti, mezi nimiž najdeme např. Jaroslava Tůmu, Aleše Bártu, Markétu Mátlovou a Danielu Kosinovou-Valtovou. Novinkou letos bude recitace Gabriely Vránové, filmové a divadelní herečky z Divadla na Vinohradech,“ uvedl Jiří Chlum z pořádajícího sdružení Arte Musica. „Při koncertech posluchači uslyší velmi kvalitní rekonstruovaný dvoumanuálový mechanický kuželový nástroj s opusovým číslem 44, který v letech 1887-1888 vyrobila německá firma Eule z Budyšína. Nástroj umožňuje autentickou interpretaci především romantické varhanní literatury 19. století. Varhanní koncerty v bazilice ve Filipově mají dlouholetou tradici, začaly se pořádat v 90. letech 20. století,“ řekl jiříkovský farář Jozef Kujan.

Bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově patří k nejmladším mariánským chrámům v litoměřické diecézi a těší se velké úctě věřících. Na počátku tradice poutního místa stálo zjevení Panny Marie těžce nemocné Magdaleně Kade v lednu 1866. Opakující se zprávy o uzdravení nemocných na přímluvu Matky Boží daly Filipovu přízvisko Lurdy severních Čech. Poutní chrám spravovaný Římskokatolickou farností Jiříkov se nalézá ve Filipově, místní části Jiříkova, přímo na státní hranici se SRN.

Klára Mágrová

Přehled koncertů mezinárodního festivalu

3. 7.  14.00 hod. Jaroslav Tůma – varhany (ČR)
10. 7.  14.00 hod. Martin Kaiser – varhany (ČR), Miroslav Smrčka – trubka (ČR)
17. 7.  14.00 hod. Gedymin Grubba – varhany (PL)
24. 7.  14.00 hod. Jan Doležel – varhany (ČR), Jan Vitinger – trubka (ČR)
31. 7.  14.00 hod. Daniela Kosinová-Valtová – varhany (ČR)
7. 8.  14.00 hod. Gerd Brandler – varhany (SRN)
14. 8.  14.00 hod. Gabriela Vránová – recitace, Jiří Chlum – varhany (ČR)
21. 8.  14.00 hod. Wieland Meinhold – varhany (SRN)
28. 8.  14.00 hod. Markéta Mátlová – soprán (ČR), Aleš Bárta – varhany (ČR)
Tisk Tisk | E-mail E-mail