Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

René Volfík – povídání o fotografování a o sportu

V sobotu 28. května otevřel René Volfík v restauraci Club ve Velkém Šeno-vě výstavu fotbalových fotek, speciálně sparťanských a slávistických, a také fotek z oslav titulů těchto klubů. Je to jen uzounký výsek z jeho tvorby; dlouhá léta fotil pro agenturu ČTK, letos přestoupil do Hospodářských novin. V souvislosti s výstavou jsme jej požádali o krátký rozhovor.

Dost dobré fotky, je sport tvoje fotografická specializace?

Ani zdaleka, ale jako fotoreportér musíš umět vše, co je v novinách potřeba, tedy i sport.

Jsou nějaké fotografické triky, jak třeba fotbal správně vyfotit?

Nejsou to žádné triky, fotit obstojně (opakuji obstojně) sport není dokonce ani nic komplikovaného a zvládne to kdokoliv. I bez talentu. Potřebuješ jen hodně peněz na dobrou techniku, nebo štědrého zaměstnavatele. Dobrého ortopeda, protože taháš náklad jak mula. A při sportu se musíš plně soustředit a nelelkovat.

Fotit sport se člověk poměrně dlouho učí, protože se musíš naučit znát hru a předvídat, co se stane, ale pak už je to skoro rutina. Sport sám o sobě je logicky velmi vizuálně zajímavý, například ženská atletika (směje se), podobně jako divadelní představení. Sport lze také fotit lépe než obstojně, a v tom pomáhá hlavně zkušenost. Ale v současné době lze plno věcí okoukat a vlastně mě nenapadá, že by kdokoli přišel s něčím, co už tu nebylo. Vracíme se tedy od vizuálních experimentů zpět k tomu podstatnému, k emocím a rozhodujícím okamžikům, a přijde mi to správné.

Když se občas dostanu k tomu, že na fotbale fotím, vlastně ten zápas ani nevidím, a něco málo vidím až na těch fotkách. Je to normální?

Jestli je normální, že z úrovně brankářova pasu, kdesi od rohového praporku, přes teleobjektiv vidíš něco jiného než v televizi? Ne, to přeci není možné! (směje se)

Fandíš? Komu?

Ne, nefandím nikomu. Zní to jako klišé, ale baví mě hezký fotbal. Když to jde, tak určitě nevynechám Barcelonu. Ale i z českých luhů a hájů si vybavuji, že pěkný fotbal hrála například Mladá Boleslav. Ve Spartě držím palce Kadlecovi, protože ten kluk je opravdu talent, a pochopitelně jsem rád za africký kluky, protože přinesli do českého fotbalu více útočného pojetí hry.

!(výstava bude otevřena do prvních prázdninových dnů)

volfik1

Jeden z nejuznávanějších českých fotografů René Volfík. Foto: Karel Šanda

Tisk Tisk | E-mail E-mail