Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Knižní hlídka – Daniel Glattauer – Dobrý proti severáku

obalka_knizka1 Nebojte se překlepů, může tak začít dlouhotrvající, téměř plnohodnotný vztah.

Přesně tak se to stane v románu Daniela Glattauera; na začátku příběhu stojí snaha Emmi odhlásit prostřednictvím e-mailu předplatné časopisu. Drobný překlep ale způsobí, že zpráva skončí u muže, který má podobné jméno jako tenhle magazín. Díky snaze si věc vysvětlit dojde k on-line seznámení obou románových hrdinů. Jejich korespondence se rozvíjí a drobné formulace v nich vzbuzují zájem a zvědavost. Až přeskočí virtuální jiskra…

Celý román je odvyprávěn pouze pomocí e-mailové korespondence, přesto je však plný napětí a dobře se čte.

Autor vybavil oba protagonisty vtipem, šarmem, nadhledem a schopností se vyjadřovat. Protože pracuje jen s e-maily, jde vlastně o novou verzi epistolárního románu, získává pro sebe výhodu toho, že se hlavní hrdinové neznají face to face, poznávají se pouze intelektuálně a vzniká tu velký prostor pro tajemství, které dodává knize zvláštní erotizující napětí, i když zůstává na dnešní poměry velmi, velmi cudné.

Nechci vás připravit o radost ze čtení a překvapení, prozradím tedy jen, že do děje ještě vstoupí Emmina důvěrná přítelkyně a její reálný manžel, kteří děj náležitě zamotají, a že na konci do příběhu zase vstoupí záměna jednoho písmenka, čímž se odkazuje k počátku příběhu.

Tolik snad říci mohu, že po dočtení knihy Dobrý proti severáku chcete prostě ještě.

Němečtí čtenáři už nášup dostali, vyšlo pokračování, které se jmenuje Alle sieben Quellen, a já doufám, že na českém překladu se pracuje a že na něm pracuje konkrétně Iva Kratochvílová, která do češtiny velmi zdařile přeložila i tenhle kousek.

Tisk Tisk | E-mail E-mail