Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Raná péče – pomoc rodinám s dětmi s postižením nebo opožděným vývojem

rpds_logo Těžko si lze představit větší obavy než ty, které se týkají zdraví vlastního dítěte, ať již se jedná o miminko se zdravotním postižením nebo o zjištění, že vývoj děťátka nepostupuje očekávaným způsobem. Pro rodinu pak nastává období intenzivní psychické zátěže; někdy se doslova ze dne na den mění její potřeby a pořadí dosud uznávaných hod-not. Rodiče v takovou chvíli potřebují psychickou podporu a vědomí, že nejsou s obavami, nejistotou a bolestí sami.

V roce 2006 byly zákonem o sociálních službách definovány služby, jejichž smyslem je pomoc v náročných životních situacích. Službou určenou rodinám s dětmi se zdravotním postižením nebo ohrožením vývoje v raném věku (0-7 let) je raná péče. Jejím cílem je provést rodinu prvními roky péče o dítě – sdílet radosti i trápení, otevírat nové možnosti prostřednictvím nápadů na podporu vývoje děťátka.

Protože se jedná o službu terénní, není zapotřebí za ní nikam jezdit. V dohodnuté době, zpravidla jednou za 1-3 měsíce, přijede do rodiny poradkyně rané péče. Rodiny si podle svých potřeb zvolí ty služby, které se jim nejvíce hodí. Někdy si potřebují o těžkostech povídat a nacházet řešení, jindy se učí, jak si s dítětem hrát a rozvíjet ho, nebo potřebují půjčit hračku, pomůcku nebo odbornou literaturu; také potřebují pomoc při vyhledání vhodného předškolního zařízení, jiných sociálních nebo komunitních služeb či speciálně zaměřené sociálně-právní poradenství. Raná péče je pro uživatele zdarma.

V Rumburku a okolí poskytuje ranou péči několik organizací, které jsou specializovány podle převažujícího charakteru postižení děťátka. Jedním z nich je Raná péče Diakonie ČCE. Sem se mohou obrátit rodiny s malými dětmi s mentálním, pohybovým či kombinovaným postižením nebo s dětmi, jejichž vývoj je postižením ohrožen. Další informace o službě naleznete na stránkách www.rana-pece.cz, případně na tel. č. 731 445 502-4, 731 664 483 (pracovní dny), 235 518 392 – středa odpoledne; e-mail: ranapece@diakoniep13.cz.

Kontakty na další poskytovatele služby v regionu získáte na www.ranapece.eu a www.tamtam-praha.cz.

Pavla Těhníková
Tisk Tisk | E-mail E-mail