Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jaroslav Tůma – varhany

Kostel sv. Bartoloměje na Dobrovského náměstí – čtvrtek 28. dubna v 18.00 hod.

tuma1 Vynikající přední český varhaník Jaroslav Tůma rozezní o velikonočním týdnu ve farním kostele sv. Bartoloměje varhany z roku 1923, které prošly v letech 2009 a 2010 generální opravou, provedenou varhanářskou dílnou Petra Stehlíka z Hodonína. Všechny možnosti našich varhan chce J. Tůma představit veřejnosti ve vybraném programu ze skladeb mistrů baroka a romantismu, ze současnosti uvede vlastní dílo. Připomeňme si jeho bohatou koncertní činnost u nás i v zahraničí, kde hraje i na cembalo, kladívkový klavír, varhanní pozitiv nebo klavichord, s nímž vystoupil i v Rumburku, na varhany hrál před lety ve filipovské bazilice. Vydal sedmdesát CD titulů (např. Historické varhany Čech a projekty „bachovské“, je autorem seriálu ČT o historických varhanách.

Zájem o tyto nástroje, jejich restaurování a rekonstrukce přivedl Jaroslava Tůmu k nahrávání důležitých nástrojů dokládajících mimořádné hodnoty varhanářství v českých zemích v různých epochách.

Program: J. S. Bach, J. Brahms, M. Reger, J. Klička, C. Franck. Koncert se koná ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanství Rumburk.

Tisk Tisk | E-mail E-mail