Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští senioři dostali malé, ale praktické dárky – osobní alarmy

Rumburk • Více jak sedm desítek osobních alarmů rozdělili policisté z preventivně-informační skupiny Policie ČR mezi rumburské seniory. Setkání s preventistkou Petrou Trypesovou a tiskovým mluvčím Policie ČR Vojtěchem Haňkou se konalo v pondělí 28. března v Klubu seniorů v Palackého ulici v Rumburku. Zájem o přednášku předčil očekávání, sešlo se zde víc lidí, než při slavnostním otevření klubu před půl rokem.

Předávání osobních alarmů bylo spojeno nejen s praktickou ukázkou toho, jak tohoto malého ochránce používat, ale i s přednáškou, jaká nebezpečí na starší lidi čekají, jak se jim mají vyhnout a jak mají reagovat v případě ohrožení. „Staří lidé jsou velmi ohrožení, jsou důvěřiví, zranitelní a pro lupiče a podvodníky jsou snadnou kořistí,\“ uvedla Petra Trypesová. „Nikdy by neměli do svého bytu vpouštět cizí lidi, a pokud už se k nim někdo ohlásí, například pojišťovací agent nebo opravář či údržbář, měli by si pozvat na návštěvu ještě druhou osobu, vnuky, děti nebo přátele, ale sami by s cizím člověkem zůstávat neměli. Stejně tak by si neměli nechávat větší obnos peněz doma, a už vůbec ne na jednom místě, v obchodech by si zejména ženy měly dávat větší pozor na kabelky a nenechávat je bez dozoru v nákupních košících, zatímco vybírají zboží. Zloději mají dobře zmapované nešvary, slabosti a zvyky většiny lidí, a téměř vždy jdou najisto a jsou úspěšní,\“ varuje.

Pro větší pocit bezpečí a pro přivolání pomoci v nouzi rozdali policisté seniorům malé aparátky, které vypadají jako přívěšky na klíče. Ale jejich účinek je překvapivý. „Osobní alarm je praktickým prostředkem osobní ochrany. Starší lidé mohou tento alarm použít i k přivolání pomoci při zdravotních potížích, nebo pokud se například ztratí. Slouží především jako obrana před útočníkem, ale třeba i před psy. Upozorní okolí zároveň na nebezpečí, takže v případě trestného činu pomáhá nalézat svědky incidentu,\“ představuje přístroj Petra Trypesová.

Osobní alarm má vestavěnou hlasitou sirénu pro odrazení útočníka. Aktivace se provádí vytržením poutka z přívěsku, které je velice snadné a není potřeba žádná hrubá síla. Poutko lze jednoduše vrátit zpět a tím alarm připravit k dalšímu použití.

alarmy1

Osobní alarm dokáže ochránit kabelky před zloději, přivolat pomoc v nouzi, prostě pomůže všude tam, kde hlas nestačí. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail