Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jarní výlet na Jedlovou

jedlova Jistě jste postřehli, že nám nastalo jaro a přišel čas na první vycházky do přírody. Rádi vám dáme tip na jeden z jarních výletů.

Vydejte se s rodinou na Jedlovou – jednu z nejkrásnějších rozhleden Lužických hor, a cestou můžete navštívit jedinou zříceninu ve výběžku, bývalý hrad Tolštejn. Výlet můžete začít na nádraží v Jedlové. Tato stanice je zajímavá tím, že leží uprostřed lesů, do osady stejného jména jsou to asi tři kilometry. Je to železniční křižovatka, odkud vyjíždí vlak do Rumburku, České Lípy a Děčína. Od nádraží vás dovede zelená turistická značka na rozcestí, vy potom pokračujte po silničce až na hrad Tolštejn, nejzachovalejší zříceninu hradu na severu Čech. Hrad založili Wartemberkové ve 13. století jako strážný hrad na staré obchodní cestě do sousední Lužice. Hrad byl třikrát poničen pro výpady majitelů do okolních měst. Vystřídali se tu Wartemberkové, Berkové a další majitelé. Posledními majiteli byli Šlejnicové, kteří později vybudovali zámek v Rumburku a původní hrad opustili. Dnes tu spatříte zbytky hradeb a věží paláce. Na vrcholu byla vybudována vyhlídka a pod ní je stylová restaurace. Pod hrad je možný příjezd i autem.

Zde auto necháte stát a dále budete pokračovat po červené značce na třetí nejvyšší vrchol Lužických hor, a sice na Jedlovou. Stejně jako z Tolštejna, tak i cestou na Jedlovou jsou velmi krásné výhledy na celé okolí.

Na vrcholu vás překvapí krásná kamenná rozhledna a restaurace. Obě stavby sloužily až do roku 1945, ale pak byly ponechány svému osudu a zub času a vandalové se na nich neúprosně podepsali. Ale stal se zázrak. V roce 1992 si sem vyšlápnul stavitel Ing. Krejčí, a když uviděl to vandalské dílo, rozhodl se, že celý areál znovu uvede do původní krásy. A tak během tří let vyrostla rozhledna i restaurace a byl dokonce opraven i zničený pomník německého básníka Friedricha Schillera. Bývalý stavitel dnes zdejší restauraci úspěšně provozuje.

Po této zastávce sejdete na rozcestí a budete pokračovat po červené značce dolů po sjezdovce a dále po zelené na Křížovou horu. Zde vás jistě upoutá altánek Panny Marie, kde prý tekl zázračný pramen, a dále Křížová cesta s výklenkovými kapličkami. Celý tento areál byl postupně budován v letech 1704 – 1764 a dodnes je pečlivě udržován. Po sejití z Křížové hory dojdete na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou a odtud autobusem do Rumburku. Komu by tento výlet nestačil, může si na náměstí prohlédnout muzeum s památkami na dolování nebo může navštívit štolu, kde se dolovalo stříbro. V okolí můžete navštívit naučnou hornickou stezku. To vše se dozvíte v Informačním centru na náměstí v Jiřetíně. Neváhejte a udělejte si tento výlet. Stojí to za to!

Tisk Tisk | E-mail E-mail