Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Postiženým pomůže na každém kroku nový elektronický pomocník

Vymanit se z ústavní péče a žít alespoň trochu samostatně v běžných bytech, jen s menší individuální podporou asistentů, o to se pro lidi se zdravotním či mentálním postižením již několik let snaží Monika Lampová, ředitelka Agentury Pondělí.

Asistenti služby Podporovaného samostatného bydlení sice těmto lidem vydatně pomáhají, ale přesto nemohou být k dispozici vždy a všude. Jejich klienti musí brát léky, budit se do práce, navštěvovat doktora, musí si hlídat denní režim a v pravou chvíli si plnit své povinnosti, což pro mnohé z nich může být velice náročný úkol. Proto přišla Monika Lampová již před několika lety se zajímavým nápadem vytvořit pro klienty elektronického pomocníka, který je bude vždy, přesně a spolehlivě upozorňovat na jejich povinnosti. Začala spolupracovat s firmou Software Productions na realizaci své revoluční myšlenky.

„Elektronický pomocník už je prakticky hotový, teď se testuje jeho funkčnost,“ říká Rostislav Souček, který má provedení tohoto nápadu na starosti. „Jde o propojení internetu a mobilního telefonu. Každý z úkolů se naplánuje v programu e-quip, což je program, který využívá velká část poskytovatelů sociálních služeb k administraci práce s uživateli, ve stanovený čas se odešle zpráva v textové, zvukové nebo obrázkové podobě na mobilní telefon klienta. Obrázky využíváme z programu Altík, který byl navržen pro alternativní způsob komunikace.“

Program byl představen na konferenci Kvalita nejsou jen standardy, která se konala v Brně, a vzbudil okamžitě velký zájem. Vznikla proto webová stránka www.e-quip.cz/epomocnik, která má poskytnout zájemcům ty nejdůležitější informace a dát jim přehled o tom, jak se tento program vyvíjí a kdy bude možné jej běžně využívat.

Tisk Tisk | E-mail E-mail