Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Obrazy ze slovanské mytologie se představují v Městské knihovně v Rumburku

perun1 Série ilustrací s tématikou slovanské mytologie akademické malířky Evy Kramarzové je k vidění od 8. března do 2. dubna v Grafickém kabinetu Městské knihovny v Rumburku. Ilustrace vznikly pro publikaci Karla Jaromíra Erbena »Slovanské bájesloví« (Praha 2010). Výstava Obrazy ze slovanské mytologie se veřejnosti poprvé představila v roce 2010 v Lužickém semináři v Praze. Připravila ji Společnost přátel Lužice z Prahy.

Setkání s autorkou výstavy se bude konat v sobotu 2. dubna v 10.00 hod. v Grafickém kabinetu Městské knihovny, současně zde Petr Kaleta, předseda Společnosti přátel Lužice z Prahy, představí knihu Slovanské bájesloví.

„Ilustrace Evy Kramarzové, v nichž převládají modravé a zelenkavé tóny, byly namalovány temperovými barvami. Ke každému obrázku autorka nastudovala značné množství materiálů, na jejichž základě postupně vznikaly návrhy a skici. Některé bájné postavy, které zde malířka vytvořila, dosud nebyly nikdy ztvárněny. Mezi dvaceti mytickými slovanskými bytostmi najdeme například baziliška, Peruna, polednici, Svantovíta, vodníka a upíra. Tři z vystavených mytických bytostí – bože sedleško, Flins a lutki – jsou svázány s bohatou lužickosrbskou mytologií. Zvláště bože sedleško a lutki patří k nejpopulárnějším postavám lužickosrbských bájí,“ uvedl editor publikace Petr Kaleta.

Eva Kramarzová navštěvovala Střední uměleckou školu Václava Hollara v Praze. Pracovala ve výstavnictví a Památníku národního písemnictví v Praze jako konzervátor knih. Na Akademii výtvarných umění v Praze vystudovala v letech 1973-1979 obor restaurátorství soch a obrazů pod vedením prof. Raimunda Ondráčka. Současně se věnovala grafice v grafické dílně prof. Ladislava Čepeláka. Jako členka Českého fondu výtvarných umělců se následně věnovala restaurování obrazů. V současné době se soustředí na portrétování a restaurování drobných uměleckých předmětů. Výstava Obrazy ze slovanské mytologie je přístupná v otevírací době knihovny.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail