Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mráz, sníh a psi – špatná kombinace pro lesní zvěř

Loňský mimořádně chladný a na sníh bohatý prosinec působil komplikace nejen na silnicích a v domácnostech, ale také ve volné přírodě. V osmnácti mysliveckých honitbách, které najdete ve Šluknovském výběžku, je dosud hlášen úhyn sedmapadesáti kusů srnčí a šesti kusů daňčí zvěře.

Pracovník odboru životního prostředí na Městském úřadu v Rumburku Miroslav Lotocký, u kterého se shromažďují tyto informace, říká: „Nemusí to být konečné číslo, honitby byly zčásti nepřístupné, takže je možné, že myslivci najdou nějaké další uhynulé kusy. Navíc rychlé oteplení může přinést zvěři další potíže. Tím, že odtál sníh, mění se jídelníček, na který není metabolismus zvěře ještě adaptován.“

Kromě nepříznivého počasí způsobili úhyn zvěře i volně pobíhající psi. „Když zvěř stojí u krmelce, je jejich snadnou kořistí,“ podotýká Karel Schäfer.

Zima zdaleka nekončí, takže tyto počty se mohou ještě znásobit, už teď je ale jasné, že oproti loňsku budou ztráty pravděpodobně vyšší. V období od 1. dubna roku 2009 do 31. března loňského roku došlo k úhynu 103 kusů srnčí zvěře a sedmi kusů daňčí zvěře.

V případě, že jste využili příznivého počasí a při procházce do lesa jste na nějaký podobný uhynulý kus narazili, ohlaste nález na Odbor životního prostředí na obecním či městském úřadě ve vašem městě, nebo přímo v Rumburku. Úředníci budou informovat příslušné myslivecké sdružení a myslivci už se sami postarají o likvidaci uhynulého kusu.

srna2

Jedna z obětí letošní zimy, psy stržená mladá srnka. Foto: doucha

Tisk Tisk | E-mail E-mail