Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Letošní zima je co do sněhové nadílky a rozmarů počasí více než štědrá

Sněhová nadílka přišla letos, oproti minulému roku, téměř o měsíc později, ale o to s větší intenzitou. Během dvou dnů trvalého sněžení mezi 14. a 16. prosincem se celé severní Čechy, včetně Šluknovského výběžku, ponořily pod téměř půlmetrovou vrstvu sněhu. Do boje s bílou nadílkou byla nasazena veškerá uklízecí technika, která však nestačila přívaly sněhu odklízet. Silnice byly často průjezdné jen obtížně, chodníky, parkoviště a náměstí se pod sněhem ztratily zcela. Silničáři dělali vše, co bylo v jejich silách, ale i tak to v boji s živlem bylo málo.

Krizový štáb města Rumburku vyhlásil 15. prosince kalamitní stav. Začal tak platit jiný harmonogram uklízecích prací, než který je stanoven závazným plánem údržby, a všechny pracovní síly a dosažitelná technika se soustředily na vyčištění životně důležitých komunikací města. Rumburští hasiči v náročných povětrnostních a klimatických podmínkách několik hodin v kuse likvidovali sněhové převisy a rampouchy, které hrozily zřícením z desítek střech soukromých i městských budov. Jak uvedl místostarosta Ladislav Pokorný, lidé odklízeli sníh téměř do půlnoci, a to především z klíčových komunikací z centra města a z blízkosti důležitých budov, jako jsou školy, školky, nemocnice, ordinace lékařů, úřady apod. „Kromě toho jsme museli stále udržovat bezproblémový přístup sanitních vozů k oběma pavilonům Lužické nemocnice a k heliportu,“ zdůraznil místostarosta. Úklidové čety začaly odvážet sněhové zásoby z ulic na deponii u bazénu, na některých místech i do parků a na obecní pozemky.

„Zajistit průchozí chodníky a silnice je věc jedna, zbavit se sněhu je věc druhá. V této souvislosti jsme se obrátili i na Správu a údržbu silnic Ústeckého kraje, aby odvezli sníh z ulic II. a III. třídy. Jinak se nám stalo, že jsme vyčistili chodníky od sněhu a ve chvíli, kdy kolem projel sněžný pluh, měli jsme chodníky opět neprůchozí,“ uvedl Ladislav Pokorný. Kalamitní stav byl v Rumburku odvolán 22. prosince.

Konec roku se nesl v duchu mrazivých dnů, kdy teplota nevystoupila nad 0 °C. Arktické dny, kdy se teplota po celých 24 hodin držela pod 10 °C, potrápily Šluknovsko hned dvakrát.

kalamita1

Kvůli masivním přívalům sněhu musel být v Rumburku v prosinci vyhlášen kalamitní stav. Foto: kus

Do nového roku na klouzačce

I první týden nového roku si počasí se Šluknovským výběžkem pěkně pohrálo. Silný vítr, který se proháněl krajem od středy 5. ledna do čtvrtečního rána, komplikoval dopravu v celém Ústeckém kraji. Díky sněhovým jazykům a návějím bylo na Šluknovsku několik hodin neprůjezdných dvanáct silnic a výběžek tak byl odtržen od zbytku světa. Přibližně od 16.00 hodin byla uzavřena silnice II. třídy na Studánce mezi Rumburkem a Varnsdorfem, od 16.30 hodin mezi Šluknovem a Rumburkem, Šluknovem a Velkým Šenovem, Jiříkovem a Královstvím, dále byla neprůjezdná komunikace Filipov – Aloisov, Šluknov – Kunratice a další. Na Valdeku mezi Rumburkem a Šluknovem došlo k dopravní nehodě a doprava zde byla zastavena téměř na tři a půl hodiny. Hlavní tahy byly zprovozněny okolo osmnácté hodiny, ty ostatní až během noci. V šest hodin ráno již byly silnice na Šluknovsku sjízdné.

Hodně se také silničáři zapotili na silnici mezi Jiříkovem a Královstvím, kde kolem jedenácté hodiny dopoledne strhla sněhová návěj projíždějící sypač do příkopu. Podařilo se ho vyprostit až v 17.00 hodin. Mezitím se však podařilo jinému sypači, který přijel kolegovi na pomoc, zapadnout jen o malý kousek dál, a když už oba byli z nejhoršího venku, zapadl na tom samém místě do závěje projíždějící Mercedes.

Ve chvíli, kdy začal vítr slábnout, pokryl Šluknovský výběžek jemný déšť, který začal na studeném povrchu namrzat. Krajina zakrátko vypadala jako velké lesklé zrcadlo. Ledovka na silnicích naštěstí dlouho nevydržela, jelikož silničáři celou noc ošetřovali vozovky chemickým posypem, takže ráno již byly všechny silnice sjízdné.

Tisk Tisk | E-mail E-mail