Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výroční den zjevení Panny Marie v bazilice ve Filipově

kostel_0 Ve filipovské bazilice se ve čtvrtek 13. ledna 2011 ve 4.00 hod. bude v den mariánského zázraku opět konat slavnostní poutní mše. Hlavním celebrantem bude litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Bohoslužby se zúčastní i na čtyřicet koncelebrujících kněží z Čech a Německa.

„Slavnostní poutní mše v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově se koná ve výroční den zázračného uzdravení Magdalény Kade,“ uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje farnosti v Jiříkově, Rumburku a okolí. Po této slavnostní mši následuje v 9.00 hod. mše svatá v německém jazyce, v 10.30 hod. mše svatá v českém jazyce a v 17.00 hod. pak česko-německá mše.

Většina poutníků do baziliky ve Filipově přijede autobusem. Další se na cestu vydávají pěšky. Noční pěší pouť začíná o půlnoci u katolické fary ve Šluknově, odkud poutníci společně vycházejí na cestu. Pokud se sejde dost poutníků v Rumburku, odcházejí o druhé hodině ranní od rumburské katolické fary z Dobrovského náměstí.

Poutní chrám spravovaný Římskokatolickou farností Jiříkov se nalézá ve Filipově. Nejmladší mariánská svatyně v litoměřické diecézi se od svého počátku těšila velké úctě věřících.

„V domku čp. 63 ve Filipově žila těžce nemocná tkadlena Magdaléna Kade (5. 6. 1835 – 10. 12. 1905). Ve 4.00 hodiny nad ránem dne 13. 1. 1866 se Magdaléně při modlitbě zjevila Panna Maria a přislíbila jí uzdravení. Dosud nevyléčitelně nemocná Magdaléna byla dalšího dne zcela zdráva a znovu mohla začít pracovat. K »milostnému domku«, místu zjevení Panny Marie a zázračného uzdravení, začaly putovat zástupy lidí,“ připomíná historii zjevení farář Jozef Kujan. Ve 30. letech 20. století patřila bazilika ve Filipově k nejnavštěvovanějším mariánským poutním místům v diecézi. O poutní místo pečovali do roku 1950 řeholníci z kongregace redemptoristů. Slavnostní poutní mši navštěvují každoročně o mrazivém lednovém ránu stovky věřících z Čech, Německa i Slovenska.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail