Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Počteníčko z rumburské knihovny – Ve službách diktátora

knizka_kim1 Severní Koreu známe jenom tak namátkou (Severní Korea, oficiálně Korejská lidově demokratická republika, je stát ve východní Asii na severní části Korejského poloostrova. Na severu sousedí převážně s Čínou a … 11,8 km s Ruskem. Na jihu poté vede nejpřísněji střežená hranice světa, podle 38. rovnoběžky, s Jižní Koreou. Počet obyvatel se odhaduje na 23 milionů… KLDR vládne komunistická Korejská strana práce, státní ideologií je Čučche. Severní Korea má třetí největší armádu na světě … a rozvinutý jaderný program; zdroj wiki). Něco málo tušíme z miliontého opakování seriálu M*A*S*H, občas režim zahrozí útokem na svého jižního souseda.

Svědectví z první ruky se nedostává, malou výjimku tak tvoří kniha Ingrid Steinerové Gashi a Darana Gashi »Ve službách diktátora«.

Kim Čong-rjul, dlouhá léta emisar Severní Koreje, nákupčí a svým způsobem manažer severokorejské republiky, se po své úspěšné emigraci (a předstírané vraždě) přihlásil autorům knihy a odvyprávěl jim svůj příběh, který demonstruje život v jednom z nejkrutějších režimů na světě.

Muž, který jako mladík lovil špačky na otrávené ořechy, měl svým způsobem štěstí, protože mu bylo dovoleno studovat, dokonce v tak svobodné zemi jako byla Německá demokratická republika(!), a za to potom pracovat pro svého vůdce Kima Irsena a později pro jeho syna Kim Čong-ila. V kariéře mu kromě znalostí odborných pomohl i vstup do Korejské dělnické strany (legitimace číslo 2369652).

Přestože byl svým způsobem privilegovaný, stačil nepatrný úkrok ze správné linie a hrozil jemu i celé rodině trest; a že Kimové tedy trestat umějí. Na rozdíl od běžných Korejců měl ale o světě díky cestování jiné představy a jiné možnosti, takže se mohl po své emigraci stát »japonským důchodcem Emilem« a žít poměrně klidně (i když ve stálém strachu) v Rakousku.

Otázkou, která se ale neodbytně po dočtení téhle knihy vtírá, je, jak se na svět dívají a jak ho vnímají zbývající miliony Korejců, kteří netuší, že existují další kontinenty a další národy, že existuje jiný způsob života, než ten, který znají. Poněkud děsivé.

Tisk Tisk | E-mail E-mail