Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Máte doma Bibli?

bible2 Bývaly doby, kdy snad každá rodina vlastnila Bibli. Ta sloužila nejen jako náboženská kniha, ale také jako praktický rádce, či rodinná kronika, kam se zaznamenávaly důležité události. Někdy ovšem také, zejména v temných obdobích našich dějin, vlastníci Bible dost riskovali.

Dnes je však doba jiná. Bible už nemá, bohužel, takovou vážnost jako dříve. Snad ve snaze získat zpět její prestiž přicházejí nakladatelství Krystal OP a Karmelitánské nakladatelství s novým, výpravným vydáním v u nás nezvyklém překladu. Jeruzalémská Bible, jak je nazvána, vychází totiž v přijatelnější verzi, než je ta tradiční a známější Bible kralická, psaná v češtině staré čtyři sta let, která je dnes obtížně srozumitelná. Pravda, tato kniha knih je finančně poměrně náročná, a není to zrovna žádný »drobeček«. Má 2230 stran o rozměrech 18 x 22 cm. To ji sice znevýhodňuje oproti CD, DVD, internetu a podobným vymoženostem dneška, ale snad se pro ni najde místo v nejedné domácí knihovně.

Díky svému obsahu je totiž stále aktuální, a i když nám to připadá neskutečné, stále má co říci k současnému dění. Že to není jen kniha náboženská vidíme i z toho, že zde najdeme rady a pokyny pro nejrůznější sféry života. Kupříkladu zásady hygieny nebo karantény jsou popsány mnohem dříve, než je začala prosazovat medicína. Pozornému čtenáři neunikne zmínka o tom, že je Země kulatá. Také tato myšlenka byla vědecky potvrzena o několik století později. A kdyby se i dnes více dbalo na biblické rady ohledně mezilidských vztahů, jistě by ubylo problémů s kriminalitou, drogami apod.

Co však v Bibli nenajdeme, je například datum narození Ježíše Krista. Tradiční 24. prosinec tam prostě není, což si může každý snadno ověřit.

Mít vlastní Bibli, číst ji a uplatňovat přečtené v životě je určitě dobrou investicí, ve smyslu duchovním i materiálním. Proto je dobře, že i dnes k tomu dostáváme příležitost, i když v mnohem menší míře, než kdysi.

Tisk Tisk | E-mail E-mail