Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hasičskou zbrojnici čeká rekonstrukce

Více jak sto let stará budova hasičské zbrojnice v Rumburku se konečně dočká vytoužené rekonstrukce, a dokonce i přístavby. Podle velitele rumburských hasičů Rudolfa Seidla přišlo rozhodnutí v nejvyšší čas.

Budova hasičské zbrojnice již několik let nevyhovuje požadavkům hasičů. Proto vedení města přistoupilo k její rekonstrukci a také k vybudování přístavby v její zadní části. „Je nutné si uvědomit, že náročnost našich zásahů stoupá, a k tomu, abychom mohli poskytovat kvalitní výkony, potřebujeme i celou řadu různého zařízení a nástrojů, které v současné době nemáme kde skladovat. Pro nás je nezbytnou nutností rozšířit skladové prostory, potřebujeme zámečnickou dílnu, větší technické zázemí,“ vypočítává Rudolf Seidl.

„Rekonstrukční práce, respektive první bourací práce budou zahájeny již na přelomu září a října a dokončení rekonstrukce a dostavby by mělo být hotovo v létě příštího roku,“ uvedl místostarosta města Darek Šváb. Podle něj by se celkové náklady, včetně pořízení moderních technologií a vnitřního zařízení a nábytku, měly pohybovat okolo 14 milionů korun, což je cena velice příznivá. „Tím, že je realizace načasována na zimu a jaro, kdy je ve stavebnictví málo práce, se nám na základě výběrového řízení podařilo snížit náklady stavební části o více jak šest milionů korun oproti rozpočtu stavby, což je poměrně významná úspora, a to při zachování kvality použitých materiálů a prací,“ zdůrazňuje.

Celá investiční akce začne výstavbou dvoupodlažní přístavby v zadní části budovy, v níž budou umístěny skladové prostory a technické zázemí. Rekonstrukce stávající budovy se bude týkat jak vnitřních, tak vnějších prostor stávající hasičárny. Jak uvedl Darek Šváb, bude nutné rekonstruovat veškeré rozvody vody, elektřiny, kanalizace a topení, budou vyměněna všechna stará okna za nová. Rozšířeno bude zázemí pro hasiče, aby měli zejména ve chvílích plné pohotovosti, jako například při nedávných povodních, kde se převléknout, kde si odpočinout a v klidu najíst. Bude nutné vybourat část příček a vybudovat nové místnosti. Samozřejmostí je rekonstrukce sociálních zařízení, rekonstrukce podlah a výměna podlahových krytin. Nelze zapomenout ani na novou fasádu, při jejíž rekonstrukci budou i nadále zachovány stávající zdobné prvky, takže by měl zůstat zachován nejen historický ráz zbrojnice, ale celého Dobrovského náměstí.

Za oběť rekonstrukci padne ale dřevěná věž na sušení hadic, která by měla být zbourána. Velitel hasičů z toho ovšem nadšený moc není: „Je nám jí líto a pořád přemýšlíme, jestli by nešla nějak zachránit. Dokonce jsme už přemýšleli o tom, že bychom ji na jeřábu přemístili někam jinam, ale bohužel, zatím jsme pro ni nenašli vhodné místo, ani uplatnění,“ přiznává. Další vrásky na čele mu přidělává i stará koňka, neboli hasičská stříkačka, která bývala tažená koňmi a která patří ke zlatému fondu rumburských hasičů. „Nemáme ji kam dát a jediné místo, kde by mohla být důstojně uložena, je v muzeu v Chrastavě. Ale to je příliš daleko a my bychom ji přeci jen měli rádi i nadále v Rumburku. Budeme o tom ještě jednat a hledat nejvhodnější řešení,“ popisuje situaci Rudolf Seidl.

Rekonstrukce zbrojnice bude náročná i proto, že bude probíhat za plného provozu. Řeší se, v jakém pořadí se budou prostory postupně rekonstruovat, kam se umístí část vozidel během stavebních prací a přitom bude i nadále zajištěna akceschopnost celého týmu.

Že to bude náročné si uvědomuje i místostarosta města Darek Šváb. „Pro nikoho to nebude jednoduché a kdyby byla nějaká jiná možnost, jak to řešit, zcela jistě bychom ji využili. Zkušenost s tím už ale jako investor máme, podobným způsobem probíhala předminulý rok rekonstrukce prostor městské policie. O to víc si vážím přístupu nejen vedení, ale i všech našich hasičů, kteří nám vycházejí maximálně vstříc i za cenu několikaměsíčního nepohodlí. Pro nás je ovšem důležité, že v příštích desetiletích nebude nutné dělat žádné zásadní stavební úpravy na této budově a že po rekonstrukci bude zbrojnice patřit k nejmodernějším zařízením tohoto typu v České republice,“ dodává místostarosta Darek Šváb.

hasicarna1

Za několik měsíců změní rumburská hasičká zbrojnice zcela svou podobu, jak zvenku, tak i zevnitř. Jen garážová vrata zůstanou stejná. Foto: md

Tisk Tisk | E-mail E-mail