Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tour de Feminin – názor diváka

feminin21 Děkuji pořadatelům a jmenovitě panu Jiřímu Víchovi z Krásné Lípy za to, že již 23 let máme možnost vidět mimořádné sportovní výkony žen při cyklistickém závodě Tour de Feminin.

Závodnice se musejí vypořádat s náročným kopcovitým profilem etap a letos jim to navíc ztížila úmorná tropická vedra. Klobouk dolů před všemi, které to dokázaly. Mimoděk tak potvrdily pravdivost onoho jízlivého rčení „ženská vydrží víc, než člověk“.

Přes nespornou řadu kladů bych od pořadatelů očekával větší propagaci závodu v našem regionu. Vždyť spousta místních lidí ani nevěděla, že se něco takového koná, případně se to dozvídali na poslední chvíli. Navíc na plakátech, které o tom informovaly, byly zřejmě nedopatřením „ustřiženy“ závěrečné kilometry dvou etap. Chybička se vloudila i do průvodního buletinu, když v přehledu dosavadních vítězek figurovala jiná závodnice, než která závod vyhrála ve skutečnosti (r. 2009).

Zvláštní kapitolou je zájem či spíše nezájem sdělovacích prostředků o závod. Myslím si totiž, že sportovní podnik s takovouto tradicí a s mezinárodní účastí si určitě zaslouží více, než jen několikavteřinový šot z posledního dne ve zpravodajství ČT. Ale nakonec i nedávné mistrovství ČR v silniční cyklistice na tom nebylo o mnoho lépe. Tour de Feminin sice není Tour de France, ale to snad neznamená, že by tento „náš“ závod, který supluje kdysi populární Bohemii, měl být na okraji zájmu médií. Pořadatelé, účastnice a koneckonců i diváci si od nich více pozornosti zaslouží.

Ale přes tyto kosmetické vady na kráse má Tour de Feminin své specifické kouzlo. Je to fenomén, jenž si bezesporu vydobyl právo na existenci. Patří sem a neměl by se ze silnic našeho regionu ztratit.

Josef Englic, Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail