Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prezident Klaus upřednostnil hazard nad zájmy občanů

Prezidentské veto, kterým byl ze stolu smeten návrh nového loterijního zákona poskytující obcím větší pravomoci při regulaci hazardu a videoloterijních terminálů na jejich územích, zhatilo plány starostů snad ve všech městech republiky. Města a obce se tak opět stávají pouhou hříčkou v rukou anonymních ministerských úředníků z Prahy, kteří bez vědomí obcí povolují v jejich katastrech provoz enormního množství heren.

S postupem Václava Klause zásadně nesouhlasí i rumburský starosta a senátor Jaroslav Sykáček. „Mám bohužel silný pocit, že prezident Klaus hřeší na to, že je to již jeho druhé volební období a že již tedy nemá co ztratit. Jeho argumentace, že školy, divadla a zdravotnická zařízení si díky omezení hazardu v obcích nepřijdou na své peníze, je nesmyslná. Jakoby nežil v této republice, jakoby nevěděl, jak to tu chodí a jako kdyby nebyl jejím prezidentem. Vždyť naprostá většina těchto organizací je placena z obecních, městských a krajských rozpočtů a nikoliv z provozu a ze zisků heren. Václava Klause si jinak vážím jako chytrého člověka, ale teď mě obrovským způsobem zklamal,“ dodává Jaroslav Sykáček.

Rozčílení pociťují starostové i nad argumenty, kterými prezident své veto odůvodnil, a to, že „novela kromě jiného vytváří i reálné nebezpečí korupčních příležitostí v obcích, protože… může vést ke zneužívání obecně závazných vyhlášek v zájmu určitých podnikatelských subjektů a skupin.“ Toto vyjádření rozlobilo i senátora Sykáčka. „Klaus očerňuje nejen všechny starosty více jak šesti tisíc obcí v celé republice, ale i všechny jejich zastupitele. Obviňuje tisíce lidí z korupce bez jakýchkoliv důkazů. Jako kdyby nevěděl, že schválení vyhlášky o regulaci hazardu není v kompetenci samotného starosty, ale celého zastupitelstva. Pokud by Klausova slova měla platit, znamenalo by to, že jen v Rumburku by muselo být zkorumpováno minimálně dvanáct zastupitelů. Takové tvrzení je absurdní a trestuhodné. Na rozdíl od ministerských úředníků, kteří jsou pěkně za bukem, jsme my všichni tady na radnici i v zastupitelstvu pod neustálou kontrolou veřejnosti. Kdykoliv nás může kdokoliv z občanů zastavit na ulici a za naše špatné rozhodnutí nám dát co proto.“

Až dosud mohly obce vyhláškou, kterou schvaluje zastupitelstvo, pouze vymezit teritorium jen pro takzvané výherní hrací automaty. U nich je například určené, kolik na nich smí hráč utratit při jednom zmáčknutí tlačítka nebo kde smějí být umístěné. Z provozu těchto automatů má obec peníze. Ale u modernějších videoterminálů, které schvaluje skupinka úředníků na ministerstvu financí, nic z toho neplatí. Návrh nového zákona měl tyto nešvary napravit, vyhláška obcí by platila pro všechny, a pro korupci by nebylo místo. Nyní je celý proces přípravy a schvalování zákona opět na začátku a potrvá to několik měsíců, než o něm obě komory parlamentu budou moci jednat. Do té doby zaplaví republiku další stovky nových blikajících výherních automatů.

„Nemohu se jen tak smířit se současným stavem a pokud nemůžeme zatím dělat nic jiného, chci využít všech možností, které mi umožňuje zákon, abych život majitelům heren v Rumburku znepříjemnil,“ zdůrazňuje Jaroslav Sykáček, který již ve spolupráci se starostou Bohumína a kolegou ze senátu připravil koncept vyhlášky, která by ve městě měla alespoň částečně problém hazardu řešit. „Chci našim zastupitelům předložit znění nové obecně závazné vyhlášky o místních poplatcích, a díky tomu požadovat zpoplatnění všech výherních zařízení v maximální možné výši. Zákon tuto hranici stanovil až do pěti tisíc korun z každého výherního boxu čtvrtletně. V Rumburku a pochopitelně ani v jiných městech jsme čistě ze zákonných důvodů dosud neměli z těchto heren vůbec nic. Naštěstí se alespoň v této věci situace změnila,“ dodává Jaroslav Sykáček.

Další boj za novelu loterijního zákona však chce vést i na půdě Senátu ČR. „Já doufám, že nová poslanecká sněmovna se k tomuto problému postaví čelem a bude ho radikálně řešit. Už kvůli tomu v to věřím, že v řadách nových poslanců přibylo značné množství starostů obcí, kteří vědí, jak je tento problém palčivý. V Senátu jsme v tomto směru našli konsensus, a tak by další kolo jednání mělo proběhnout rychle a bez průtahů. A případné prezidentské veto by již mohla nová sněmovna přehlasovat,“ uzavírá senátor Jaroslav Sykáček.

herna

Stále dotěrnější obrázek rumburských ulic – herny. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail