Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Škola hrou – hrou k demokracii

Jak vidí svět mladí lidé a jak jeho problémy řeší dospělí, a jestli tyto dva úhly pohledu jdou skloubit dohromady, to poznávají studenti rumburského gymnázia během celoročního projektu Já, občan. Filozofií tohoto úkolu je naučit mladé lidi nést zodpovědnost za společnost, v níž žijí a za řešení problémů, které se jich dotýkají.

Učí se to pomocí hry. Na začátku školního roku si zvolí jeden veřejný problém, který je z blízkého okolí, citelně se jich dotýká a jehož řešení je v jejich možnostech. Na pomoc dostanou jakousi příručku, která je krok za krokem instruuje, jak tento problém řešit. Naučí se psát úřední dopis, organizovat anketu, vést interview, plánovat i hodnotit svou práci, ale získají i potřebné znalosti, například jak funguje místní správa, nebo co je to Zákon o svobodném přístupu k informacím, apod.

V rámci tohoto projektu se na rumburské radnici objevilo již několik skupinek studentů, kteří se snažili řešit nějaký veřejný problém. Například kouření na autobusových zastávkách, nebo sprejerství, ve smyslu – chceme si postříkat rumburské zdi.

Naposledy přivítal letos v únoru starosta Rumburku Jaroslav Sykáček ve své pracovně dva mladé studenty Jana Havlase a Jana Pelce. Ti měli za úkol řešit se státní správou problém nedodržování rychlosti projíždějícími automobily na ulici Pražská v Rumburku. Měli představu, že tvrdší přístup policie k řidičům a policejní radar by tento problém vyřešil. Po velmi zajímavé, více jak hodinové diskuzi se starostou a s npor. Martinem Votrubcem byli o mnoho moudřejší. Měli možnost vidět problém nejen z pohledu chodců, ale i z pohledu řidičů a policistů. Ať si již odnesli z debaty jakékoliv poznatky, nejdůležitější pro ně bylo vědět, jak celý systém státní správy funguje. Jak do toho mohou vstoupit oni a jak to mohou změnit.

Výsledky této práce budu studenti prezentovat nejdříve v rámci školy, ti nejúspěšnější mohou postoupit až do celostátního kola. Získané zkušenosti se jim však budou hodit vždy.

ja-obcan1

Npor. Martin Votrubec diskutoval se žáky gymnázia o bezpečnosti dopravy na rumburských silnicích, zejména na ulici Pražská. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail