Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská Loreta – kulturní srdce regionu

Rumburská loreta není jen výjimečnou historickou a architektonickou památkou, ale svou pevnou pozici si vydobyla i na poli kulturním. Ambity této památky, které dříve sloužily řádů kapucínů k rozjímání, se proměnily v galerii, v níž celoročně probíhají zajímavé a neokoukané výstavy. Jen v letošním roce zde kromě stálých expozic nabízí organizátoři sedm dalších výstav. Mezi nejzajímavější lze zařadit výstavu černobílých panoramatických fotografií ohrožených památek a objektů architektury 19. a 20. století, Šumná a bezbranná. Návštěvníci lorety si ji budou moci prohlédnout již v dubnu a květnu. Během letních prázdnin se loretánské ambity rozzáří velkoformátovými fotografiemi Lužických hor Jiřího Stejkala, a jak vypadal Rumburk před desítkami let připomene podzimní výstava dobových fotografií Zmizelý Rumburk. Nahlédneme však i do loretánského depozitáře a jeho tajemství odhalí výstava Pražské Jezulátko.

Římskokatolická farnost Rumburk ve spolupráci s městem Rumburk připravuje na květen stále oblíbenější akci Loretánská noc. Ve večerních hodinách zazní v ozářených ambitech rumburské lorety různá hudební vystoupení, ale také přednesy regionálních pověstí. Pro malé návštěvníky budou připraveny výtvarné dílny, v nichž si budou moci vyrobit zajímavou památku na tento kouzelný večer.

Nejprestižnější akcí každé loretánské kulturní sezóny jsou Loretánské slavnosti. Ty letošní se budou konat v sobotu 18. září a jako obvykle nabídnou celodenní zábavný program pro děti i jejich rodiče. Otevřeny budou i jindy nepřístupné prostory lorety, a vrcholem slavností bude slavnost posvěcení loretánské kaple, kterou bude celebrovat Mons. Karel Havelka.

Celý vnitřní areál rumburské lorety přímo vybízí každého návštěvníka k tichému rozjímání a zamyšlení. Sousední kostel svatého Vavřince naopak poskytuje návštěvníkům nezapomenutelné prožitky z poslechu vážné hudby. Na letošní rok připravili pořadatelé pro milovníky tohoto umění hned čtyři hudební bonbonky. V srpnu zazní koncert Šest chrámových koncertních árií J. Ch. Kridela, v říjnu Houslový koncert Franze Antona Ernsta. Středověkou a barokní hudbu z Čech, Itálie, Španělska, Rakouska a Německa představí během svého koncertu Hudba času adventního děčínské hudební těleso SoliDeo. Vánoční svátky obohatí vystoupení Vilémovského chrámového sboru a hudebníků Šluknovského výběžku, které přednese v kostele sv. Vavřince Českou mši vánoční od J. J. Ryby.

Rumburská loreta je otevřena návštěvníkům celoročně od úterý do soboty. Bližší informace najdete na stránkách www.rumburk.farnost.cz, www.poutni-mista-sluknovsko.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail