Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lužická nemocnice je připravena na pandemickou chřipku

Rumburská nemocnice je připravena na blížící se chřipkové období. Již od soboty 21. listopadu platí v nemocnici zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Připraveny jsou i léky pro zvládnutí epidemie.
„Musíme předpokládat, že se v jednom období v regionu Šluknovského výběžku potká výskyt sezónní chřipky s chřipkou pandemickou, nebo chcete-li »prasečí«. Vzhledem k tomu, že jsme v tomto regionu jediným zdravotnickým zařízením, které těmto nemocným může poskytnout adekvátní lékařskou pomoc, museli jsme se na případnou krizi připravit,“ uvedl ředitel Lužické nemocnice a polikliniky, a.s. Darek Šváb.
Ten také dodal, že zásilka první stovky balení léku Tamiflu z Ministerstva zdravotnictví přišla teprve 20. listopadu. „Nemohli jsme nečinně čekat a riskovat, že v případě komplikovaného průběhu pandemické chřipky nebudeme mít čím léčit. Nezbylo nám tedy nic jiného, než se postarat, sehnat si a zakoupit antivirotikum Tamiflu o týden dříve,“ dodává ředitel nemocnice.
Nemocnice je připravena i na prasečí chřipku provázenou komplikacemi.
„V časovém předstihu jsme aktualizovali pandemický plán, podle kterého by nemocnice postupovala v případě dramatického rozšíření počtu pacientů s komplikacemi. Koordinátorem byl určen MUDr. Jan Bělič, primář ARO. Jsme připraveni i na případy izolovat nemocné s dýchacími komplikacemi na lůžkách s dlouhodobou plicní ventilací. V případě potřeby můžeme dočasně vyčlenit část nemocnice jako infekční uzavřené oddělení pro větší počet pacientů. Naši lékaři jsou proškoleni a vědí, jaké komplikace u těchto onemocnění mohou nastat a jak se s nimi vypořádat. Věřím, že i toto složité období s našimi lékaři a sestřičkami zvládneme,“ uvádí Darek Šváb.
Chřipkové onemocnění také ohrožuje zdravotnický personál a v případě epidemie by se mohlo stát, že nebude mít nemocnice dostatek personálu.
„Počítali jsme i s touto variantou,“ přiznává Darek Šváb. „Proto přijalo vedení nemocnice několik preventivních opatření. Kromě zákazu návštěv je to i plánované očkování personálu proti onemocnění virem H1N1. Již v pondělí 23. listopadu jsme obdrželi 330 dávek očkovací látky, která je určena pro zdravotnický personál a pro Ministerstvem zdravotnictví vybrané osoby. Jejich seznamy mají doručit zdravotní pojišťovny, ale kromě jedné, která nám dodala pouze čtyři jména, se tak ještě nestalo. Seznam z největší zdravotní pojišťovny, tedy z VZP, dorazil až odpoledne v pátek 27. listopadu. To nám bránilo v zahájení očkování dříve. Dochází ale i k dalším nepříjemnostem způsobným průtahy či chybami úředníků. Vyskytly se problémy s šaržemi očkovacích látek, nedodali nám včas formuláře pro podpisy informovaných souhlasů a reversů s očkováním, bez nichž očkovat nelze. Navíc, expirační doba léku Tamiflu končí v prosinci tohoto roku. Ministerstvo sice prodloužilo expiraci o další dva roky, ale i tak to v nás vyvolává řadu pochybností. A konečně, Ministerstvo zdravotnictví dosud nepřijalo jednoznačný veřejný příslib, že na sebe bere odpovědnost za eventuální následky způsobené očkováním. Odpovědnost tak leží na zdravotnickém zařízení, což je další významná komplikace. Přes všechny tyto problémy jsme ale připraveni udělat vše pro zdárné zvládnutí nastalé situace a postarat se o všechny naše pacienty. Naše dlouholetá zkušenost nám říká, že z Prahy a Ústí je k nám daleko, obzvláště když napadne sníh, a jediným řešením je postarat se o sebe sami,“ uzavírá ředitel rumburské nemocnice Darek Šváb.

Tisk Tisk | E-mail E-mail