Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

O hluk z pekáren se zajímal i starosta

Nepříjemný hluk z budovy Pekáren Liberec a.s. v Nerudově ulici v Rumburku rušil několik posledních týdnů noční klid obyvatel v okolních ulicích a domech. Se svým trápením se svěřili místostarostce města Aleně Winterové, která se s žádostí, jestli by bylo možné tento problém řešit, obrátila na vedoucího rumburského provozu Petra Hokeho. O několik dní později přijala jeho pozvání a se starostou města Ing. Sykáčkem rumburské pekárny navštívila, aby se přesvědčila, jakým způsobem byl problém vyřešen.
„Zjistili jsme, že hluk pochází ze dvou zdrojů,“ vysvětlil při prohlídce pekáren Petr Hoke oběma představitelům rumburské radnice. „Jedním z nich je dmychadlo, které zajišťuje dopravu mouky do denních zásobníků, a druhým větrák u pecí. Dmychadlo jsme již nechali obestavět protihlukovou stěnou a dnes by jeho chod neměl obyvatele v okolí pekáren obtěžovat. Navíc jsme i přizpůsobili provoz tak, aby se činnosti, které způsobují nejvíce hluku, prováděly pouze během dne, jako například čerpání mouky do DN. Takže největší a vlastně jediný problém nám zůstává s větrákem,“ dodává vedoucí pekárny.
Obří větrák je jediným možným zdrojem čerstvého a chladného vzduchu, který ochlazuje výrobní prostor u pecí. Tady se teplota běžně pohybuje kolem třiceti stupňů a v letních měsících přesáhne i čtyřicítku. Z hygienických důvodů se tady nesmí větrat otevřenými okny, a proto je větrák pro provoz pekáren, a především pro pekaře tak důležitý.
„Je to velké zařízení, skoro jako vrtule od letadla, a jeho zvuk je opravdu slyšet široko daleko. Nejdříve jsme ho poslali k opravě, ale bohužel, velkého snížení hlučnosti se tím nedosáhlo,“ vysvětluje Petr Hoke. „V tuto chvíli tedy větrák zůstává jediným větracím zařízením ve výrobě. Zatím jsme přestali větrák používat v nočních hodinách, tak snad klidný spánek našich sousedů už nebudeme rušit,“ dodal vedoucí rumburského provozu.
Místostarostka Winterová si spolupráci s vedoucím pekárny pochvaluje: „Velmi mě potěšil vstřícný přístup pana Hokeho k řešení stížností od občanů a jeho snaha pomoci jim co nejdříve a nejlépe. Po prohlídce provozu mi bylo jasné, že lidé v pekárnách pracují v náročných podmínkách a jejich snahy vyhovět obyvatelům v okolních ulicích i za cenu svého jistého nepohodlí si velice vážím,“ uzavřela návštěvu místostarostka Alena Winterová.

apekarny1

Vedoucí provozu rumburských pekáren Petr Hoke (uprostřed) seznamuje starostu Sykáčka a místostarostku Winterovou s výrobou. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail