Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Benefiční akce vynesla skoro sto tisíc korun

Velkolepé přivítání na Stadionu Slávy Novotného ve Šluknově připravili na středu 30. září přátelé a kamarádi osmnáctiletému šluknovskému fotbalistovi Járovi Prokůpkovi. Ten se vrátil domů po osmiměsíčním léčení po vážné dopravní nehodě, která se stala v únoru letošního roku a díky níž skončil na invalidním vozíčku.
Dvě fotbalová utkání mezi internacionály Šluknova a Rumburku a mezi SK Slovanem Varnsdorf a výběrem Šluknovského výběžku byla součástí benefiční akce, jejímž cílem bylo uspořádat sbírku na sportovní invalidní vozík pro Járu Prokůpka, který by mu umožnil účast na nejbližší paralympiádě.
Díky hojné účasti, a především díky velké vstřícnosti celé řady sponzorů, ať již mezi podnikateli, firmami, městy nebo jednotlivci, podařilo se během jediného dne nastřádat více jak sto dvacet tisíc korun. Za ty bude pořízen speciální vozík, na němž se Jára Prokůpek bude moci věnovat maratónskému běhu. Není to však jediná disciplína, se kterou se chce paralympiády zúčastnit.
„V sanatoriu v Kladrubech jsem se naučil docela rychle plavat, takže kromě maratónu bych chtěl soutěžit i v plavání,\“ přiznává mladý sportovec. Navíc se přihlásil i do florbalového klubu paraplegiků v Mostě, za který by chtěl soutěžit i v největších mezinárodních utkáních. „Sportoval jsem celý život, od pěti jsem hrál fotbal a měl jsem v plánu hned po skončení školy nastoupit za některý německý tým. Bohužel, ta autonehoda všechny mé plány změnila, ale to neznamená, že mě to zastavilo,\“ dodává s obrovskou chutí poprat se se svým handicapem. „I když nemůžu dál hrát fotbal a hýbat nohama, budu závodit rukama, kterýma hýbat můžu. Vždyť hned v mém prvním maratónském běhu jsem byl druhý, tak je vidět, že na nějaké úspěchy a nějakou kariéru mám. Tak proč se s tím nepoprat.\“
Trénovat by měl začít již v nejbližších dnech, přestože zatím neví kde. „Snad bych mohl běhat na stadionu v Rumburku, ale s plaváním to bude horší, protože tam není bezbariérový přístup. Ale tohle se zatím všechno řeší, vždyť jsem po osmi měsících doma jen dvě hodiny,\“ dodává s úsměvem.
Jaroslav Prokůpek letos 18. února havaroval na Studánce při cestě na fotbalový trénink. Na zasněžené a namrzlé vozovce dostal jeho automobil smyk a skončil v příkopu v protisměru. Zde se převrátil na střechu a v této poloze pokračoval ještě nějakou dobu v jízdě, dokud se nezastavil o strom. Jaroslav utrpěl těžká zranění hlavy, žeber a páteře. Lékaři v ústecké nemocnici mu dávali pouze dvacetiprocentní šanci na přežití.
Jaroslav Prokůpek dnes žije naplno a s obdivuhodnou vervou a silnou vůlí se pustil do boje s nepřízní osudu. Pomoc přátel a všech, kteří do sbírky přispěli, mu jeho těžký boj alespoň částečně usnadní.

Tisk Tisk | E-mail E-mail