Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tour de Zeleňák se rozjel po pětadvacáté

Rumburk:Letošního jubilejního 25. ročníku Tour de Zeleňák se zúčastnily pouze tři stovky těch nejstatečnějších a nejotrlejších. Nedostavil se ani takový cykloveterán, jako je Luboš Lom, který se do historie zapsal památným únikem v závodě Paříž – Roubaix v roce 1993 a který svou účast na TDZ přislíbil již v létě. Důvodem, proč se na start postavilo o několik stovek účastníků méně než v předešlých ročnících, bylo zřejmě nevlídné počasí, studený déšť a ještě studenější nárazový vítr, který dokázal potrápit každého, kdo jen vystrčil nos ze svého bytu. Přesto se našlo 317 ztřeštěných a všeho schopných cyklistů, které od tohoto legendárního závodu neodradí vůbec nic a po signálu ze startovní pistole se vydali větší či menší rychlostí na náročnou trasu okolo Šluknovského výběžku. První dvacítka závodníků odstartovala neuvěřitelnou rychlostí a v touze vyhrát si to svištěla vstříc zlatým vidinám, zatímco ti pomalejší pojali závod jako rozmarnou kratochvíli. Cestou jim ještě zbylo dost sil na to, aby podiskutovali třeba o lákadlech okolních hospod a krásách místních dívek, ale i nad svým závodnickým jídelníčkem. A zatímco jeden závodník si stěžoval, že se mu po tom ranním buřtu jede ztěžka, jeho kolega si pochvaloval, že ho „ten ranní panák docela nakopl\“.

Největší požitek ze závodu měli ale ti, kteří si na peloton počkali ve vyhřáté pivnici Zeleného stromu, zavzpomínali s otcem zakladatelem Tour de Zeleňák panem Zdeňkem Kafkou a průběh závodu sledovali prostřednictvím ampliónu a vtipných hlášení moderátora DJ Roury alias Milana Roudnického.

Po 84 minutách se do cíle obklopeném radujícím se davem Rumburáků začali řítit první závodníci. Vítězem jubilejního 25. Zeleňáku se stal Jakub Svoboda ze stáje Kolokrám – Svijany, který dojel v čase 1:24:47. Jako druhý dojel Mario Graff z Bautzenu (1:24:53) a v těsném závěsu za ním se do cíle „doloudal\“ o dvě setiny vteřiny pomalejší Frank Ziemann z Collosu. První ženou, která projela cílem, byla Lenka Dutá z týmu Alpine PRO-Author team, a to v čase 1:36:09. Na posledního závodníka si diváci počkali ještě další dvě hodiny. Závod Tour de Zeleňák 2009 uzavírala budoucí velká naděje české cyklistiky Nikola J., která ve svém osobním rekordu 3:32:10 dojela do cíle jako třistasedmnáctá.

Stalo se již tradicí, že průběh Tour de Zeleňák se protáhne do pozdních nočních hodin. Nejinak tomu bylo i letos. Večerní vyhlašování vítězů a losování cen doprovázel koncert Tonyho Ducháčka, Hustýho Wimpyho a Tří sester revival. Kdo se nezničil tento den na kole, zničil se večer na tanečním parketu. Našli se ale i tací, kteří dokázali zvládnout oboje. A příští rok do toho půjdou určitě zase.

Tisk Tisk | E-mail E-mail