Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Restaurátoři zahájili práce v rumburské Loretě

Rumburk • Do konce října mohu návštěvníci sledovat při práci restaurátory při záchraně nástropních a nástěnných maleb v rumburské Loretě. Demontáží malovaných dřevěných obkladů byly 6. srpna zahájeny letošní restaurátorské a stavební práce v celkové výši 850 tisíc korun. Restaurátoři budou převážně pracovat v objektu Svatých schodů, který je součástí křížové chodby, obíhající loretánskou kapli P. Marie. V roce 2009 přispělo na obnovu nejsevernější loretánské kaple v České republice Ministerstvo kultury ČR, Město Rumburk a Biskupství litoměřické. O záchranu památky usiluje od roku 1996 vlastník objektu, Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk.
„Loňské restaurování nástropních maleb u Svatých schodů přineslo překvapení v podobě odkrytí původní růžové barvy pozadí, která byla desítky let překryta zelenou přemalbou z přelomu 19. a 20. století, a neměli jsme o ní tušení. Interiér Svatých schodů se po sejmutí přemaleb a retušování projasnil a zesvětlil,“ uvedl páter Mgr. Jozef Kujan ze salesiánské komunity. Nástropní malby v Loretě v Rumburku restauruje od roku 2001 pražská restaurátorská firma Brandl, s.r.o. Kvůli náročnosti záchranných prací musel být vymyšlen i zvláštní technologický postup, ušitý přímo na míru malbám v křížové chodbě u lorety.
Rumburská památka je součástí areálu bývalého kapucínského kláštera z konce 17. století. Do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR byla barokní loretánská kaple s ambity zařazena v roce 1999. „Dokončení záchranných prací se odhadovalo na rok 2011, ale kvůli stále nižším příspěvkům, které se daří získat z dotací, nebude tento termín reálný. Do roku 2008 se v loretánském areálu provedly záchranné práce za 19 milionů korun, na něž přispěl stát, Římskokatolická farnost Rumburk, jako vlastník objektu, Biskupství litoměřické, Město Rumburk i české a německé nadace. V roce 2009 přijdou restaurátorské a stavební práce na 850 tisíc korun,“ dodává průvodkyně v rumburské Loretě Barbora Hildebrandtová. Kromě restaurování budou využity na opravu rozvodů elektrické energie v objektu Svatých schodů.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail