Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Léto vyvrcholilo Rumburskými slavnostmi

Takový nával nikdo nečekal. Na Rumburské slavnosti se v sobotu 15. srpna přijelo podívat do Rumburku okolo deseti tisíc lidí. Slavnosti, které byly v dopoledních hodinách zahájeny průvodem středověkých rytířů a vojáků v dobové zbroji, doprovázených skupinkou markytánek a početným davem obyvatel Rumburku, se letos konaly v Parku Rumburské vzpoury. A ten až do noci žil zábavou určenou všem věkovým kategoriím. Většinu dne byl program určen dětským divákům, které asi nejvíce nadchlo vystoupení zpěvačky Inky Rybářové, taneční vystoupení Asterix a Obelix, loutková pohádka divadla Emilion a celá řada soutěží.

Po odpoledni se park proměnil v bitevní pole. Vojáci a rytíři z Řádu Černých rytířů, ze skupin Habarti, Askalon, Sketeton, Avalon a Děčínští páni předvedli velkolepé představení bitvy z doby třicetileté války, kdy krajem procházela švédská vojska Gustava Adolfa, dokud je na jejich cestě nezastavili císařští vojáci. Bitva, které přihlíželo několik stovek diváků, začala přepadením vesnice a znásilněním žen. Pokračovala divokou pitkou a bitkou. Ta se rozhořela v divoký souboj muže proti muži, do hry vstoupili i mušketýři a dělostřelci. Meč narážel na meč a halapartny se lámaly o lesklá brnění. Dělobuchy otřásaly zemí a vzduchem se nesl bojový řev válečníků a nářek zraněných. Po hodinové bitvě se park koupal v krvi poražených a bitva skončila, jak jinak, než přepadením vesnice a znásilněním žen.

Večerní slavnosti patřily divákům dospělým. Krev v žilách v nich nejdříve rozproudil zpěvák David Deyl, jehož song Teď hned je v současnosti nejhranější skladbou českých rádií – jedničkou v hitparádě IFPI. Zlatým hřebem večera bylo ale vystoupení populárního zpěváka a letitého matadora české moderní hudby Michala Davida. Davy diváků se nechaly strhnou jeho energií a temperamentem a ani po přídavcích nechtěly diváka pustit z pódia.

Rumburské slavnosti skončily až těsně před půlnocí.

Velkým přínosem pro úspěch slavností bylo rozhodnutí pořadatelů přesunout letos oslavy z Lužického náměstí do Parku Rumburské vzpoury. A tato změna přinesla nečekaný úspěch. Spokojeni byli rytíři a vojáci, kteří měli díky členitému terénu daleko lepší možnosti pro svá představení, než na dlažbě náměstí. Ale především byli spokojeni diváci. Mnozí z nich využili krásného dne a rozložili se na trávníku na deky, jiní hledali přívětivý stín pod staletými stromy a většina si našla své místečko na lavicích v blízkosti pohostinských stánků a osvěžovala se nápoji.

Že bude účast diváků tak veliká nečekal nikdo, ani pořadatelé, ani stánkaři, kteří již v deset večer hlásili zcela vypité a vyjedené zásoby. A to se jim prý již dlouho nestalo, aby se z podobné akce vraceli zcela vyjedení, a naopak s úplně naditými peněženkami.

A tak jen menší kaňkou na slavnostech bylo pátrání po třináctiletém chlapci z Mimoně, který se při koncertě Michala Davida ztratil svým příbuzným. Pátrání však netrvalo dlouho, chlapec se brzo našel u známých.

Rumburskými slavnostmi vyvrcholilo léto. A bylo krásné, zábavné a pestré, jedním slovem povedené. gdo

slavnosti1

Stovky diváků při Rumburských slavnostech sledovaly ukázku bitvy švédských vojsk s císařskými. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail