Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šenováci Šenovákům aneb v nouzi poznáš přítele

Velký Šenov • Červnové silné deště zcela zničily obec Šenov u Nového Jičína na Moravě. S okamžitou pomocí postiženým přispěchali i obyvatelé Velkého Šenova na Děčínsku. S nápadem uspořádat humanitární sbírku přišla starostka Velkého Šenova Marcela Boháčová hned, jak se o pohromě na severní Moravě dozvěděla. „Rada města uvolnila z městského rozpočtu deset tisíc korun, za které jsme nakoupili Savo, košťata a kbelíky, holínky a gumové rukavice, roušky, trička, krémy na ruce, respirátory a repelenty. Vezli jsme i černé uhlí a další léky proti průjmům a nevolnosti. Ale pořád toho bylo jen do kufru osobního auta. Požádali jsme tedy děti z letního tábora, aby roznesly informační letáky, a doufali jsme, že se ještě někdo ke sbírce přidá,“ vypráví starostka.

A tento předpoklad vyšel. „Zájem Šenováků o pomoc Šenovu na Moravě byl nečekaný a narychlo sehnaná dodávka měla co dělat, aby celou sbírku pobrala. Solidarita a soucit s postiženými byla mezi našimi lidmi obrovská,“ vzpomíná starostka dojatě.

Osobně se pak vydala v sobotu 4. července sbírku do moravského Šenova předat, kde na ní, kromě milého, ale únavou zcela vyčerpaného starosty, čekalo město plné zkázy.

„Zrovna jsme měli zasedání zastupitelstva a venku silně pršelo. Najednou někdo přiběhl, že do ulic teče voda. A stačilo jen deset minut, aby vystoupala do víc jak metrové výše. Bylo to tak rychlé, že jsme neměli šanci povodni zabránit. Mohli jsme jen bezmocně přihlížet, jak všechno kolem nás ničí,“ vzpomíná na nejhorší noc svého života starosta Vladimír Demeter.

„Přáli jsme si, aby to už bylo za námi, aby tahle noc skončila, ale ráno bylo ještě horší. Jen spoušť a zkáza. A pláč a nářek, a přiznávám, že i já jsem měl co dělat, abych se udržel, abych dokázal lidem dodat sílu a podržet je,“ přiznává s dojetím.

V obci se dvěma tisíci obyvateli bylo vodou zatopeno 117 domů, v nichž lidé přišli téměř o veškerý svůj majetek. Dva domy musely být okamžitě strženy a o dalších se uvažuje. Voda odnesla dva mosty a třetí bude odstraněn, zničila plynové topení a poškodila kanalizaci. Podle prvních odhadů způsobila škodu ve výši 200 milionů korun, jen na majetku obce byla škoda předběžně odhadnuta na 40 milionů korun.

„Bylo to hrozné. Ale co pro mě bylo naprosto šokující, byla záplava pomoci, kterou nám lidé okamžitě nabízeli a poskytovali. Volaly mi desítky lidí a starostů, jak mohou přispět, kam mají posílat peníze. Na pomoc přispěchali vojáci a hasiči. A největším překvapením byla starostka z Velkého Šenova, která ujela čtyři sta kilometrů, aby nám od našich českých Šenováků přivezla auto s humanitární sbírkou. Ta solidarita ze všech stran byla větší a silnější, než celá povodňová vlna. A to vědomí, že v tom nejsme sami, nám pomáhalo ze všeho nejvíc,“ zdůrazňuje starosta postiženého města.

„Prosím, vyřiďte všem lidem z Velkého Šenova naše díky za jejich pomoc a přátelství, které nám v nouzi nabídli. A popřejte všem, kteří má slova budou číst, aby je nikdy nepotkalo nic tak strašného, jako nás, aby žili šťastně a v bezpečí,“ vzkazuje starosta Šenova u Nového Jičína Vladimír Demeter.

senov11

Dva šenovští starostové – Marcela Boháčová a Vladimír Demeter. Foto: soukr. archiv

  senov12

Velká voda po přívalových deštích dokázala během několika minut dva mosty zcela odnést, ten třetí rozhodl statik strhnout. Foto: soukr. archiv

Tisk Tisk | E-mail E-mail