Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

FK Rumburk – Ohlédnutí za sezónou 2008/2009

Příznivce rumburského fotbalu zajímá především to, co je nejvíce vidět, tj. výkonnost a výsledky FK Rumburk, zkrátka sportovní stránka věci. Proto se při tomto ohlédnutí za skončenou sezónou 2008/2009 zaměřme tímto směrem a ostatní neméně důležité aspekty (organizační, finanční apod.) ponechme stranou.

Jako vizitka fungování klubu je vždy vnímáno družstvo dospělých. Avšak letos zůstalo hodně za očekáváním, a to nejen po stránce dosažených výsledků, ale také co se týče přístupu hráčů k přípravě i k utkáním samotným.

Začátek nového soutěžního ročníku nevypadal vůbec zle. Podařilo se angažovat nového trenéra p. Juricu, který ale už po 4. kole rezignoval a od družstva odešel. Oficiálně svůj krok sice nezdůvodnil, neoficiálně byla za jeho odchodem nedisciplinovanost a až neuvěřitelná lhostejnost většiny hráčů, kteří tvořili kádr družstva. A protože jej ve funkci nikdo nenahradil, ujal se přípravy a vedení družstva dlouhodobě zraněný kapitán družstva J. Mlejnek. Ani jemu se však přes veškerou snahu nepodařilo nepříznivý trend zvrátit, a nutno poznamenat, že mu to ostatní hráči nijak neusnadnili. A tak 13. místo a zisk sedmi bodů za jediné vítězství a čtyři remízy řadilo naše družstvo po podzimu mezi adepty sestupu z I.A třídy. Jaro pak nebylo o nic lepší. Trenér Jurica se sice k mužstvu opět vrátil, k dílčímu zlepšení sice došlo, ale odvrátit hrozbu sestupu a zachránit tak I.A třídu i pro další sezónu se podařilo v podstatě až „za pět minut dvanáct“. Avšak konečné 12. místo a zisk 23 bodů není žádným důvodem k jásotu, obzvláště když v možnostech současného kádru bylo (a stále je) mnohem více!

Kritickým obdobím si prošlo také naše družstvo dorostu. Aby vůbec mohlo v novém ročníku krajského přeboru startovat, došlo těsně před zahájením soutěže ke sloučení dorosteneckých družstev Rumburku a Šluknova. Jinak by se nepodařilo splnit podmínku účasti v nejvyšší krajské soutěži, kterou je start dvou družstev: staršího a mladšího dorostu. Podzimní umístění také nebylo příliš lichotivé – 13. místo za zisk sedmi bodů a rovněž akutní hrozba sestupu. Mladší dorost na tom byl jenom o málo lépe, na 13. místě měl osm bodů. Jaro začalo velice slibně. V úvodních kolech se podařilo nasbírat téměř tolik bodů, co za celý podzim. Pak však přišel šok v podobě neuvěřitelné a bezpříkladné nezodpovědnosti drtivé většiny hráčů obou celků a po necelé polovině jarní části musela být naše družstva předčasně odhlášena ze soutěže pro trvalý nedostatek hráčů, což znamenalo kromě citelné pokuty pro klub sestup z krajského přeboru.

Družstvo starších žáků, které loni sestoupilo z krajského přeboru jen díky souběhu nepříznivých okolností, mělo být jedním z favoritů I.A třídy. Zpočátku tomu dosažené výsledky odpovídaly, potom však přišla série slabších výkonů a nečekaných bodových ztrát, a nakonec z toho bylo až 6. místo po podzimu s propastnou ztrátou 14 bodů na vedoucí příčku. Na jaře výkonnostní propad pokračoval a výsledné 10. místo a zisk 34 bodů (vítěz skupiny jich vybojoval 70) rozhodně není vyjádřením možností družstva.

Mladší žáci, kteří museli krajský přebor opustit spolu s družstvem starších žáků, startovali „jen“ v okresním přeboru, kde podle očekávání bojovali o prvenství s odvěkým rivalem SK Slovan Varnsdorf. Ten také nakonec dominoval a na naše družstvo zbylo 2. místo za 42 bodů. Hra tohoto družstva byla snad jediným světlým bodem v bilancování letošní sezóny FK Rumburk, i když také zde jsme museli „překousnout“ několik nepříjemných výpadků ve výkonnosti.

Na závěr musíme zmínit i kategorii nejmladší, tj. přípravky. Po letech, poprvé od vzniku této kategorie, v ní FK Rumburk neměl zastoupení. Družstvo starších přípravek muselo být pro nedostatek hráčů zrušeno a odhlášeno ze soutěže ještě před jejím zahájením, mladší přípravky byly převedeny do Fotbalové akademie Šluknovského vý-běžku. Jaký vliv to bude mít na budoucnost rumburského fotbalu ukáže čas.

Nová sezóna nebude rozhodně procházkou růžovým sadem, hlavně pro družstva dospělých a dorostu. Věřme však, že její hodnocení bude radostnější a přinese více pozitivních emocí hráčům, funkcionářům i všem příznivcům rumburského fotbalu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail