Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zaniklé osady a obce Šluknovska v ambitech rumburské Lorety

fukov001 Rumburk • S velkým zájmem veřejnosti se setkala česko-německá dokumentární výstava srovnávacích fotografií Zmizelé Sudety v rumburské Loretě. Putovní výstavu připravilo občanské sdružení Antikomplex z Prahy. Na výstavě, která mapuje pohraniční území České republiky před a po roce 1945, není mezi deseti vybranými oblastmi zastoupen Šluknovský výběžek. Pořadatel výstavy, Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk, proto reagoval na zájem návštěvníků a připravil doplňující panely o zaniklých osadách a obcích Šluknovska. Zájemcům se v dobových fotografiích, mapách a archivních dokumentech představí již neexistující obec Fukov a zaniklé osady Zadní Doubice, Světlík a Skřivánčí Pole. V ambitech loretánské kaple v Rumburku je výstava Zmizelé Sudety k vidění do 27. 5. 2009. Výstava je přístupná za 15 Kč od úterý do soboty mezi 10. až 17. hodinou. Opožděná vernisáž výstavy proběhne během III. Loretánské noci v pátek 22. 5. 2009 od 21.30 hodin.

Putovní výstava Zmizelé Sudety měla svou první vernisáž v prosinci 2002 v Praze. Od té doby téměř bez přestávky putuje po Česku, Německu a Polsku a celkem byla k vidění na zhruba 70 místech.

Kostel sv. Václava v obci Fukov byl postaven v letech 1784-1788 děčínským stavitelem J. W. Koschem. Vnitřní vybavení kostela bylo získáno ze zrušené kaple na Holém vrchu u České Lípy a darem z Litoměřic. Zvon měl jako jediný na Šluknovsku český nápis, odlit byl roku 1594 v Roudnici nad Labem. V blízkosti kostela stávala křížová cesta. 23. září 1960 mezi 20. a 21. hodinou byl kostel za asistence pohraniční stráže vyhozen do vzduchu a srovnán se zemí. V dalších týdnech byly strženy zbylé fukovské domy. Obec Fukov, která byla prvně zmíněna k roku 1410, přestala existovat.

Tisk Tisk | E-mail E-mail