Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Taneční skupina Stars reprezentovala Českou republiku ve Spojených státech amerických

Šluknovský výběžek • Šluknovský výběžek je tak malá a někdy i tak málo významná část České republiky, že je mnohdy obtížné najít z něj cestu ven. Varnsdorfské taneční skupině Stars se to podařilo a rovnou si to nakročila do velkého světa, do amerického Orlanda v Kalifornii, kde o posledním dubnovém víkendu probíhalo Mistrovství světa v cheerleaders. A zde, mezi 35 tisíci soutěžícími, bylo i šestnáct dívek ze Šluknovského výběžku.

„Věděli jsme, že proti tvrdé konkurenci amerických, a zejména japonských týmů nemáme šanci vyhrát a ani obsadit nějakou významnou pozici, ale jely jsme tam sbírat zkušenosti a poznat, jak se má »cheer« dělat na světové úrovni,“ netají se se svou strategií šéfová týmu Líba Vladařová. A na adresu celého mistrovství nešetří superlativy: „Bylo to úžasné, krásné, nádherné. Atmosféra, která tam panovala, byla fantastická. Bylo tam tolik lidí a přitom všichni byli neobyčejně přátelští a milí. Ještě jsem nikde na žádném mistrovství nezažila, aby vám soutěžící z jiného týmu přišli popřát štěstí a drželi vám palce, aby se vaše vystoupení povedlo. Přála bych si, aby totéž fungovalo i u nás, aby se všichni na podobných akcích cítili tak dobře, jako my tam,“ dodává.

Přestože si Starsky neodvezly z Ameriky žádnou trofej a ze 68 týmů se umístily na 63. místě, přivezly si domů spoustu nových poznatků a inspirací. „Naučily jsme se tam toho hodně, protože pořád bylo na co koukat. Zejména japonské týmy byly úchvatné, i když bych řekla, že to s cheerleadingem už nemělo nic společného, ale že to byla spíše cirkusová akrobacie. Přesto jsme si vyhlídly několik prvků, které hned začneme trénovat a takto vybavené chceme letos vylepšit úspěch z loňského Mistrovství Evropy.“

Ještě předtím je však čeká Mistrovství České republiky, které se koná hned první květnový víkend. „Chtěly bychom tady opět uspět a zabodovat i na Evropě tak, abychom se kvalifikovaly na další světové mistrovství, které se bude konat příští rok v Mexiku. A pokud se nám to podaří, tak se chceme na žebříčku soutěžících významně posunout směrem dopředu,“ svěřuje se se svými plány na příštích několik měsíců vedoucí Stars Líba Vladařová.

Hledání nového a raketový vzestup

stars001 Cheerleaders je moderní způsob tanečního umění nebo lépe řečeno tanečního sportu, do něhož je zapojena celá řada náročných gymnastických a akrobatických prvků. Je to tanec tzv. roztleskávaček, tanečnic vystupujících při různých sportovních utkáních, zejména školních a univerzitních týmů. V Evropě i v Česku je to sport velmi mladý a téměř neznámý.

Vedoucí taneční supiny Stars Varnsdorf Líba Vladařová z Mikulášovic pro něj zahořela před pěti lety. „Hledala jsem tehdy něco úplně jiného, něco zajímavé-ho a neokoukaného. Disco dance nebo hip-hop už mě nebavily, ale jakmile jsem uviděla první ukázky »cheeru«, věděla jsem, že tohle je to pravé, co chci dělat,“ vzpomíná na začátky své nové taneční a životní etapy. Podařilo se jí přesvědčit svěřenky a natrénovat s nimi první vystoupení. A hned v následujícím roce se skupina juniorek zúčastnila svého prvního Mistrovství ČR 2004 v cheerleaders a k překvapení všech ho vyhrála. A aby toho nebylo málo, mistrovský titul si dívky dokázaly udržet ještě v dalších čtyřech letech. Jejich práce však našla ocenění i na vyšších soutěžích. Již v roce 2006 si odvážely cennou zlatou trofej z Mistrovství Evropy, v loňském roce byly na tomto šampionátu šesté, ale zato si vybojovaly nominaci na Mistrovství světa v cheerleadingu do amerického Orlanda. Úspěchy nemají jen juniorky, ale i jejich klučičí tým se dokázal dvakrát po sobě probojovat na druhé místo na Mistrovství ČR.

Se žlutou podporou

Účast na Mistrovství světa v Americe však není laciná záležitost. Přestože se našlo několik sponzorů, kteří společně s rodiči děvčat uhradili část nákladů, zbývalo ještě příliš mnoho k zaplacení. A proto přišla Líba Vladařová s dalším neotřelým nápadem. Na 18. dubna tohoto roku naplánovala takzvanou Žlutou sobotu, při níž objela se svým mistrovským týmem téměř všechna města a obce Šluknovského výběžku a předvedla část svého soutěžního vystoupe-ní, zároveň v každém městě zorganizovala malou módní přehlídku ve žlutém oblečení a navíc přiměla obyvatele těchto měst, aby se jejich představení zúčastnili oblečení do žlutého. Celé toto „žluté martýrium“, které začalo ráno v devět hodin ve Varnsdorfu a skončilo tamtéž o dvanáct hodin později, provázeli komisaři pelhřimovské agentury Dobrý den, kteří na závěr dne vyřkli verdikt, že taneční skupina Stars dosáhla českého rekordu v počtu tanečních vystoupení během jediného dne v patnácti městech. Zápis do české knihy rekordů byl pro Starsky jakýmsi bonusem navíc.

„Nešlo nám jenom o rekord, ale chtěli jsme požádat města a obce o malou finanční podporu, alespoň dva tisíce korun. Vždyť v naší skupině tančí dívky téměř z každého města ve Šluknovském výběžku. A protože nechceme jen chodit s nataženou dlaní a dožadovat se peněz, nabídli jsme jim, že pro ně uspořádáme představení,“ vysvětluje Libuše Vladařová. „Podpora ze strany starostů byla obrovská,“ pochvaluje si spolupráci. „Některá města přispěla i víc, než jsme očekávali, například Mikulášovice nám daly osm tisíc korun, Lipová, taková malá obec, dala pět tisíc. S výjimkou Rumburku a Krásné Lípy nám pomohli všichni,“ dodává.

Ale naštěstí to jsou jen drobnosti, které Líbu Vladařovou od jejích cílů nedokáží odradit

Tisk Tisk | E-mail E-mail