Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poškozování cizí věci § 257 písm. B zákona 140/61 Sb.

Každý z nás se jistě setkal s „uměním“ sprejerů, takzvaných graffiti, což zahrnuje všechno od nejjednodušších tagů, až po složitě propracované velké barevné piecy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Takzvaný tager dělá jen podpisy, a to speciálním fixem, zatímco writer se snaží své podpisy udělat stylově v rámci svého estetického citu. Jejich malůvky můžeme vidět na nejedné stavbě, a to nejen v Rumburku.

O co sprejerovi jde? Vytvořit graffiti, což je pseudonym napsaný v nejrůznějších podobách na frekventovaném místě, aby „oslovil“ co nejvíce lidí. Bohužel, děje se tak většinou na zeď, která nepatří jemu a ani rodičům.

Graffiti vytvořené bez dovolení majitele je trestný čin, podle § 257 písm. B zák. 140/61 Sb. Poškozování cizí věci, a ten zní:

  1. Kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.
  2. Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem, uvedeným v odstavci 1, značnou škodu nebo spáchá-li takový čin opětovně nebo spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny nebo spáchá-li takový čin na věci, která požívá ochrany podle zvláštních předpisů.
  3. Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

Patologické pomalovávání cizích věcí by mohla být také psychická nemoc. S trochou nadsázky by bylo možné jí doplnit do diagnóz skupiny F.63, například F63.10 – Patologické pomalovávání věcí.

Legální zeď v Rumburku, jak o ní bylo psáno v RN 4/2009? Za pokus to stojí, ale další věcí, proč se maluje na zdi, je adrenalin. I když si občas rádi tito lidé zamalují legálně, určitě dobrovolně nevymění ilegální graffiti za legální.

Pokud prozatím legální zeď nemáme, nebuďme ke svému městu lhostejní a tyto „umělce“ oznamme na tísňová telefonní čísla Policie ČR nebo Městské Policie Rumburk.

Mark Petr

Komise pro prevenci kriminality a sport

Tisk Tisk | E-mail E-mail