Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pátek třináctého přinesl obyvatelům Velkého Šenova příjemné překvapení

Ačkoliv mnoho lidí považuje pátek třináctého za nešťastný den, Šenováci si na ten letošní nemohou stěžovat. Po třinácti letech se v místním kině znovu roztočily promítačky a do starého kina v novém, pěkném kabátě se opět vrátili diváci.

Přestože se v tuto chvíli jednalo o velký počin ku prospěchu celého města a jeho obyvatel, za což lze radnici jen chválit, obešlo se znovuotevření kina bez velkých trachtací, stříhání pásek a poletování špuntů od šampaňského. Zdá se, že čím větší kus práce šenovská radnice udělá, tím skromněji ji prezentuje.

Novou etapu šenovského kina zahájila starostka města Marcela Boháčová před plným sálem krátkým proslovem. Zmínila, že naposledy se v kině promítalo 30. června 1996, poté bylo uzavřeno s vysvětlením, že má nízkou návštěvnost. A když se do něj v roce 2003 pracovníci městského úřadu přišli podívat, hořce zaplakali. Všudypřítomná vlhkost a chlad byly v několik let nevětraných prostorech dobrým podhoubím pro různé plísně. A co nezničily ony, zdevastovala dřevomorka. Zdálo se, že osud kina je navždy zpečetěn.

Ale Šenováci se nenechali odradit a rozhodli se, že své kino zachrání stůj co stůj. Šestimilionová rekonstrukce, která byla čtyřmi miliony hrazena z dotací a dvěma z rozpočtu města, znamenala zásadní přestavbu kinosálu na multifunkční sál, kompletní výměnu jeho vybavení a vybudování zázemí pro divadelníky. Kromě promítaček, které byly repasovány, bylo do kina pořízeno všechno nové.

„O znovuotevření kina jsme usilovali několik let, přestože mnoho zastupitelů bylo proti. Nakonec se nám podařilo přesvědčit je o tom, že město, jako je Velký Šenov, musí svým občanům nabídnout nejen kvalitní služby a bydlení, ale i kvalitní možnosti pro trávení volného času. Kulturní zázemí města vytváří i kulturní a spokojené lidi, a o to v tomto případě jde především,“ zdůraznila starostka Marcela Boháčová.

V pátek třináctého začalo šenovské kino opět dýchat a prvním filmem, který zde byl po tak dlouhé době promítán, byl slovenský historický film Báthory. Ten se mimo jiné proslavil i tím, že při jeho natáčení bylo použito nejvíce umělé filmové krve v celé historii kinematografie. A tak se Šenované koupali v krvavé lázni, ale jak se zdálo, nevadilo jim to. A to také proto, že příští čtvrtek a každý další je v novém kině pobaví film jiný. A protože bavit se chtějí i děti, počítají pořadatelé, že alespoň jednou měsíčně se bude promítat i těm nejmenším.

V každém případě byl učiněn první krok k tomu, aby se do Velkého Šenova opět vrátila kultura a zábava. Ostatní kroky jsou již na divácích.

makov

Staronový promítač pan Makovský se po třinácti letech vrátil ke svým milovaným, čerstvě repasovaným promítačkám. Foto: douša

Tisk Tisk | E-mail E-mail