Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vánoční koncert v kostele sv. Václava

Vilémovský chrámový sbor a orchestr
neděle 28. prosince 2008 v 18.00 hodin • diriguje Mudr. Markéta Englerová

Hleď, dítě, vzhůru hleď, nad Betlémem je divná zář, pastýři nás tam zvou, zapěj píseň, rozjasni tvář.

Ve farním archivu kostela sv. Bartoloměje ve Velkém Šenově byl nalezen opis skladby „Offertorium pastorale“ od neznámého autora Johanna Němce. Takto i s háčkem nad „e“ je uveden v německy psané Fiedlerově kronice z roku 1898. V letech 1827-1829 začal Němec učit v malé škole v Novém Hraběcím u Šluknova, odkud přešel do vedlejší obce Císařský, roku 1830 nastoupil na hlavní škole ve Šluknově a zde vyučoval až do roku 1872! V letech 1872-1873 je uveden jako výpomoc v Liščím u Lipové a v Království. V Němcově vánočním Ofertoriu pastorále se odráží dávná šluknovská tradice výroby betlémů, která v tomto městě vznikla někdy koncem 17. století. Text ofertoria je psán německy a v závěru latinsky, ale hudba Němcova nezapře vliv populární Rybovy České mše vánoční „Hej, mistře!“ Ostatně, opisy Rybových latinských mší jsou uloženy i na šluknovském kůru. I když na titulním listě Němcovy skladby je uvedeno, že dílko věnoval tehdy populárnímu šluknovskému varhaníku Fr. Röslerovi, v samotném Šluknově se noty kupodivu nenašly. Opsal si je v polovině 19. století šenovský kůrový hudebník Conrad Kny a v archivu šenovského kostela byly díky pečlivému správci farnosti panu Antonínu Borovkovi dochovány a v roce 1994 nalezeny badatelem I. Heinzem, který podle šenovských orchestrálních hlasů vypracoval dnešní partituru a s Ing. Petrášovou pak německý text přebásnili do češtiny. Sólistkou bude sopranistka Oldřiška Kubešová, absolventka teplické konzervatoře.
Po vánočním ofertoriu Johanna Němce zazní neznámý Flétnový koncert h moll od rakouského skladatele Georga Bayra (1773-1833 Vídeň). Chybějící party orchestru doplnil a partituru vypracoval I. Heinz. V sólovém partu se představí absolventka teplické konzervatoře Helena Cimplová. A na závěr koncertu zazní Česká mše vánoční rožmitálského kantora Jakuba Jana Ryby, v Čechách populární jako „Rybovka“.
Účinkovat bude Vilémovský chrámový sbor a orchestr doplněný zpěváky ze saského města Sebnitz a Neustadtu. Patrik Engler zahraje na varhany a vše povede dirigentka tohoto vynikajícího souboru Mudr. Markéta Englerová.

Tisk Tisk | E-mail E-mail