Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kyzivátova DH Libáň

neděle 21. 12. 2008 ve 14.00 hod. • Dům kultury Rumburk

Kapelu Kyzivátova DH Libáň, která patří mezi nejstarší české dechové hudby hrající nepřetržitě plných 137 let, založil na podzim roku 1870 pan Josef Kůžel. V roce 1929 byl ustanoven kapelníkem Václav Kyzivát, vynikající muzikant a hudební pedagog, který vedl kapelu i v dobách německé okupace, a to až do roku 1963, tedy plných 34 let. O několik let později (1999) nastoupil za dirigentský pultík Václav Kyzivát ml., člen Českého noneta.
V rámci oslav 130 let DH přijala dechovka do svého názvu jméno Václava Kyziváta jako poctu oběma vynikajícím hudebníkům za jejich dlouholetou práci.
Libáňská dechovka si postupně získává ohlas nejen doma, ale i v zahraničí. Několikrát byla pozvána na slavnosti vína do italského Zagarola, vyhrávala na „Fetes de la Lavande“ (levandulovém festivalu) v jihofrancouzské Provenci, ve městech Valreas a Digne (Valroá – Dižon). Od roku 2005 je uměleckým šéfem orchestru Petr Drahoňovský, bývalý člen Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Kyzivátova DH Libáň účinkuje na plesech, zábavách, koncertech, přehlídkách dechových hudeb. Kapela pořádá s Ochotnickým divadelním spolkem Bozděch Přehlídku dechových hudeb na zámku ve Starých Hradech u Libáně.

Tisk Tisk | E-mail E-mail