Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dny zdraví ve Šluknovském výběžku

zdravi Obyvatelé severních Čech si mohli ve dnech 15. – 17. 10. ověřit, zda je pro ně zdraví volbou číslo jedna. Mobilní stánek zapůjčený VZP ČR byl umístěn ve třech městech – v Rumburku, Varnsdorfu a ve Šluknově. V něm si pod dohledem odborníků ze Střední zdravotnické školy Rumburk mohli zájemci nechat prověřit svůj aktuální zdravotní stav a odnést si další potřebné informace týkající se zdravé výživy a životního stylu.
Žákyně 4. ročníku poskytovaly v informačním stánku s mobilní ordinací bezplatné orientační vyšetření na hladinu cukru v krvi, krevního tlaku, pulsu, zjištění váhy (index BMI), podkožního tuku a další aktivity zdravotně preventivního charakteru.
V posledních letech stoupá výskyt civilizačních chorob, jako jsou obezita, ateroskleróza, cukrovka, onkologická a další onemocnění. Tyto nemoci prokazatelně zhoršují naši výkonnost a zkracují nám život. Jednoduchým měřením nebo krevními zkouškami lze působení těchto rizik odhalit a předejít tak vážným následkům.

Slovník medicíny definuje civilizační nemoc jako nemoc, jejíž vznik a rozvoj je podmíněn nebo výrazně ovlivněn civilizací, způsobem života, technikou, stresem, znečištěným životním prostředím apod. Mezi tyto nemoci patří kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus, osteoporóza, o níž se hovoří jako o plíživé infekci 21. století, dále obezita, alergie a nádorová onemocnění. Incidence onemocnění je 600 úmrtí na 100000 obyvatel.

Bojíme se, že se nám něco stane? Máme obavy letět letadlem? Proč? Je dvakrát pravděpodobnější, že vyhrajeme první cenu ve sportce, než že se staneme obětí letecké havárie, k níž může dojít s pravděpodobností 1:16000000. Ale šanci dostat rakovinu máme 1:3, a že onemocníme kardiovaskulárním onemocněním 1:2!
Něco málo statistiky: Každoročně je nově diagnostikováno 4,5 tisíce žen s nádorem prsu, 6000 nádorů tlustého střeva, 1100 karcinomů děložního hrdla (přes 400 žen na něj umírá), 70 % nárůstu onemocnění prostaty, ročně přibývá 50000 diabetiků.
Je velmi důležité si uvědomit, že každý z nás má své zdraví ve svých rukách. Výzkumy dokonce poukazují, že 50 až 70 % můžeme ovlivnit životním stylem. Z 20 % ho ovlivňuje genetika, z dalších 20 % prostředí – voda, vzduch aj. V 10 % pak můžeme spoléhat na medicínu. Z toho je patrné, že nejvíce můžeme naše zdraví ovlivnit sami.
„Chodíme do nemocnic na odbornou praxi a naše žákyně samy upozorňují na fakt, že mezi nemocnými jsou stále mladší ročníky. Životní styl dětí, mládeže i dospělé populace je celkově velmi špatný. Toto byl hlavní důvod, proč se naše škola rozhodla uskutečnit Den zdraví pro občany Šluknovského výběžku,“ vysvětlují pracovníci SZŠ Rumburk a dodávají: „Byly jsme velmi potěšeny velkou účastí a aktivním zájmem ze strany občanů. Proto Den zdraví budeme opakovat příští rok. Chtěly bychom také poděkovat za spolupráci městům Rumburk, Šluknov a Varnsdorf za bezplatné služby spojené s touto akcí, VZP ČR za zapůjčení stanu a zelenině Dukát za zapůjčení vozidla.“

Tisk Tisk | E-mail E-mail