Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

K Dolskému mlýnu vede znovu pohodlná lávka

Návštěvníkům Národního parku České Švýcarsko, a zejména jeho pohádkového zákoutí Dolského mlýna, pomůže od poloviny října pohodlně a bezpečně překročit řeku Kamenici na cestě spojující Vysokou Lípu a Kamenickou stráň nově postavená dvanáct metrů dlouhá lávka.

lavka1_0

Dřevěná lávka byla obnovena podle dobových fotografií na starých základech mostku dřívějšího, a to za použití převážně původních kamenů nalezených v řece. „Není úplně jasné, kdy původní most u Dolského mlýna vznikl. V řece jsme objevili kámen nesoucí letopočet 1857. O rok dříve byla na Kamenici velká povodeň, která zřejmě strhla předchozí lávku. Dosud ale archívy nic bližšího k datu vzniku tohoto mostku nevydaly,“ říká Natalie Belisová ze Správy Národního parku České Švýcarsko.
Do letošního roku mohli návštěvníci najít jen zbytky pravé strany základů, levý břeh voda z větší části odplavila. Přechod řeky byl zajištěn provizorními mostky přes jez, které bylo třeba stavět každoročně znovu, obvykle padly za oběť jarnímu tání.
Ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda doufá, že lávka bude sloužit dlouho a dlouho bude odolávat jarním vodám na Kamenici.

lavka2

Lávka u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku byla zrekonstruována podle dobových fotografií.

Tisk Tisk | E-mail E-mail