Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští hasiči dostali vytoužený dar

Když začal ústecký hejtman Jiří Šulc nadělovat začátkem července dárky v hodnotě jednoho milionu korun dobrovolným hasičům z celého kraje, doufali rumburští, že i jim se splní jejich vytoužený sen a získají novou vozidlovou radiostanici, která by zkvalitnila jejich komunikaci s ostatními složkami hasičského záchranného sboru. Ale při předávání darů na krajském úřadě to vypadalo jako v dětské říkance, v níž vařila myšička kašičku. Tomu dali a tomu dali, ale na rumburské hasiče se jaksi nedostalo.
Jejich zklamání bylo v první chvíli velké, ale o to větší a nečekaná radost přišla koncem měsíce, když jim bylo z kraje oznámeno, že se během několika hodin mají dostavit pro nový vozidlový terminál – radiostanici Pegas Matra. Velitel rumburských hasičů Rudolf Seidl nelenil a pro tento dárek si dojel osobně a svou radostí z něj se nijak netajil: „Potěšilo nás to všechny, protože jsme už dlouho o takovéto zařízení žádali. Je to digitální radiostanice a rozdíl mezi ní a našimi stávajícími analogovými vysílačkami je stejný jako u digitální nebo analogové televize. Digitální signál je kvalitnější, srozumitelnější a oproštěný od vedlejších rušivých šumů, takže komunikace mezi námi by měla být o hodně kvalitnější,“ dodává Rudolf Seidl.
Přestože Pegas Matra v hodnotě 72 tisíc korun je určen jako vozidlový terminál, své stálé místo najde přímo na stanici v Rumburku. „Po dohodě s šéfem krajského informačního centra Janem Rudolfem jsme se dohodli, že si necháme Pegas u nás, abychom mohli bez problémů komunikovat nejen s našimi vozidly, ale i s ostatními složkami záchranného systému. Ten byl dosud na velmi nízké úrovni a bylo běžné, že jsme místo vysílaček museli používat telefon, abychom se vůbec mohli domluvit. Se zapojením Pegasu by měly všechny tyto problémy skončit,“ doufá velitel rumburských hasičů, ale zároveň dodává, že k jeho úplné spokojenosti by potřeboval ještě jednu přenosnou digitální vysílačku určenou pro zásahová vozidla. „Taková záležitost stojí necelých třicet tisíc korun a z našeho rozpočtu si ji nemůžeme dovolit koupit. Tak jen můžeme doufat a věřit, že ji zase dostaneme od někoho darem,“ dodává Rudolf Seidl.

hasici

Velitel rumburských hasičů Rudolf Seidl (vlevo) převzal z rukou Jaroslava Herodese z oddělení krizového řízení Krajského úřadu ÚK dar ústeckého hejtmana Jiřího Šulce – digitální radiostanici Pegas Matra. Foto: KÚÚK

Tisk Tisk | E-mail E-mail