Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

120 let filipovských varhan

varhany_1 Jestliže jsou varhany nazývány královským nástrojem, tak o těch filipovských to platí dvojnásob. Pokaždé, když k nim usedám, jsem ohromen majestátem jejich jedinečného zvuku, jež se nespoutaně šíří chrámovou lodí Mariánské baziliky. Je to pocit, který Vy, pravidelní posluchači varhanních koncertů ve Filipově, jistě dobře znáte.
O filipovských varhanách toho bylo napsáno již mnoho. Přesto bych ale rád připomenul, že tento dnes již vzácný nástroj byl postaven firmou Eule Bautzen v roce 1888. Letošní rok je tedy rokem sto dvacátého výročí jejich existence.

Občanské sdružení Arte Musica za podpory Farnosti Jiříkov a Města Rumburk pro Vás na letošní rok připravilo sérii jedenácti varhanních koncertů. První z nich se uskuteční už v pondělí 26. května v 18.00 hod. a varhany rozezní německý varhaník Lukas Pohle. Na programu budou díla J. S. Bacha, M. Regera a dalších. Řada devíti koncertů s významnými českými varhaníky bude následovat o prázdninách, neděli co neděli od 14.00 hod. v rámci II. ročníku koncertního cyklu Varhanní duchovní hudba ve Filipově.
Závěrečný koncert hudební sezony ve filipovské bazilice se uskuteční v pondělí 6. října v 18.00 hodin.
Pevně věřím, že letošní oslavy sto dvacátého výročí filipovských varhan budou završeny započetím jejich generální rekonstrukce, která potrvá do května příštího roku. Těším se na Vás!

Tisk Tisk | E-mail E-mail