Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zákon o dětských autosedačkách bez výjimek

Výjimky ze zákona 361/2000 Sb., týkající se dětských zádržných systémů, přestávají platit již od 1. května tohoto roku. To znamená, že od tohoto data se tak dítě bude smět v automobilu převážet pouze upevněné v dětské autosedačce.
Dosud bylo možné děti převážet bez autosedačky v případě, že byly přepra-vovány do mateřských nebo základních škol a na sportovní, kulturní a společenské akce, přičemž rychlost vozidla nesměla překročit 70 km/hod. Také bylo možné děti převážet bez autosedaček na zadním sedadle, pokud převážených dětí starších tří let bylo víc, než byl počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy. Obě tyto výjimky vezmou začátkem května za své a do dětských autosedaček tak budou muset usednout všechny děti bez výjimky, pokud jsou menší než 150 cm a lehčí než 36 kg.
Každoročně umírá v důsledku dopravních nehod přes 15 dětí do 15 let jako spolujezdců v osobních automobilech. Jen v roce 2007 jich zemřelo šestnáct, z toho šest mohlo žít, kdyby byly bezpečně usazeny v autosedačce.
Při běžných policejních kontrolách bylo v loňském roce zjištěno celkem 1967 případů, kdy dítě nebylo převáženo v autosedačce, a za tyto přestupky bylo řidičům uděleno celkem 3963 trestných bodů. Ženy řidičky se dopustily tohoto přestupku ve 346 případech, což je téměř 18 % z celkového počtu.

Výběru autosedačky je nutné věnovat pozornost
Základním kritériem pro výběr vhodné autosedačky je hmotnost a výška dítěte, nikoliv pouhý věk. Riskantní je také nákup sedačky z druhé ruky. Skelet sedačky by mohl být poškozen, aniž by došlo k dopravní nehodě – stačí, když například předchozímu majiteli sedačka vypadla na schodech z ruky. Sedačka musí být rovněž vhodná pro určitý typ vozu, ovšem značka universal signalizuje takřka neomezenou použitelnost do většiny automobilů.

A jaké místo v automobilu je pro dítě nejbezpečnější?
Zahraniční výzkumy uvádějí, že nejbezpečnější místo pro přepravu dítěte v dětské autosedačce je na zadním sedadle za místem předního spolujezdce. Tento způsob přepravy doporučuje i zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2005 s tím, že takto lze předejít až 60 % následků na zdraví dítěte v případě dopravní nehody.

Nezapomeňte svému dítěti pořídit vhodnou autosedačku. Můžete mu tím zachránit život.

Tisk Tisk | E-mail E-mail