Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hřbitovy jsou pro vandaly lákadlem

Policie ve Šluknovském výběžku řeší  v poslední době sérii útoků na hřbitovy v různých městech a obcích.
Asi nejotřesnější případ zaznamenali pozůstalí ve Šluknově, kde vandalové zničili desítky schránek s ostatky zemřelých, rozkopali je po hřbitově a jejich obsah rozsypali. Policisté již znají jména pachatelů a i důvody jejich řádění. Byli to mladiství, kteří doufali, že by v urnách mohli najít zlaté šperky nebožtíků a nedošlo jim, že i ty by při žehu vzaly za své. Šluknovští vandalové tak odešli s prázdnou.
O to více si nahrabali zloději v Rumburku. Městský hřbitov se stal v poslední době terčem útoků vandalů již třikrát. Poprvé zapálili několik uren, podruhé věnce a suché květiny. Třetí nezvaná návštěva však na rumburském hřbitově zbohatla. Pachatelé odsud odcizili dvacet ojedinělých dílů oplocení a branek. Ploty hrobek byly uměleckou kovářskou prací a způsobená škoda tak dosáhla přes 125 tisíc korun. Zloději se dopustili trestných činů krádeže a poškozování cizí věci, za které lze vzhledem k výši škody uložit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.
Pozornosti vandalů neunikl ani hřbitov ve Velkém Šenově, kde v noci z 28. na 29. února neznámé osoby povalily jedenáct náhrobních kamenů. Vzhledem k tomu, že je tento případ na začátku šetření, nebyla ještě škoda vyčíslena.
Zatím je podle policie případ šetřen jako trestný čin výtržnictví a poškozo-vání cizí věci. Výše trestu se bude odvíjet od výše způsobené škody.

hrbitov

Řádění vandalů neunikl ani rumburský městský hřbitov. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail