Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poprvé v letošním roce se sešli starostové Šluknovska na svém pravidelném zasedání

Šluknovsko - V novém výukovém pavilonu Střední školy služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu se v pátek 8. února konala letošní první schůzka starostů měst a obcí Šluknovského výběžku.
Úvod schůze byl věnován informacím z Hasičského záchranného sboru, který má nyní možnost z Euroregionu Nisa získat dotaci 23,5 milionu korun na nákup nové techniky pro Šluknovsko.
Podle ředitele Územního odboru HZS Děčínska JUDr. Otakara Jirků je stav současné hasičské techniky na Šluknovsku slušný, ale přesto je podle něho nezbytné pořídit do regionu nový mobilní výsuvný hasičský žebřík s dostupnou výškou 40 metrů  za přibližně 20 milionů korun. Umístěn by měl být u hasičů v Rumburku a sloužil by pro potřeby výběžku i pro okolní německá města. Zároveň plukovník Jirků přislíbil pomoc při pořizování starší hasičské techniky, například hasičského vozu do Velkého Šenova a dalších minimálně tří cisteren do Šluknovského výběžku v průběhu tří let. Ze zbytků peněz z dotace by se měla pořídit speciální terénní technika pro boj s lesními požáry. Velitel JSDH Jiří Sucharda se zmínil o možnosti získávat starší, ale funkční techniku od německých hasičů. Starostové návrh hasičů podpořili a dali tak zelenou k jednání s Euroregionem Nisa o více jak dvacetimilionové dotaci.
Dalším bodem jednání byla kontrola hospodaření SPRŠ za minulý rok a návrh rozpočtu na rok 2008. Jeho součástí bylo rozvržení dotací pro různá zájmová sdružení a pro společensko -kulturní a sportovní aktivity. Starostové by tak měli i letos podpořit mezinárodní cyklistický závod Tour de Feminin, oblíbený turistický pochod Stezka odvahy, který každoročně pořádá Klub českých turistů Rumburk, dotaci by mělo dostat i Tolštejnské panství na Tolštejnské slavnosti, ale i na prezentaci Šluknovského výběžku na mezinárodních veletrzích cestovního ruchu, jako je Holiday World Praha 2008 nebo Regiontour v Brně. O příspěvek ve výši 15 tisíc korun na podporu Anenské pouti požádala obec Lipová.
Starostové obcí schválili zrušení členství Sdružení pro rozvoj Šluknovska ve Svazu cestovního ruchu Deliteus, které pro region Šluknovska nebylo přínosné a ani nesplnilo očekávání.
Podle starosty Šluknova Milana Kořínka předpokládali starostové, že spojení s tímto sdružením přinese regionu větší turistický rozvoj, místo toho se zástupci Šluknovska zúčastňovali nekonečné řady schůzí plných zbytečných dohadů a přetahování, a tak byla účast SPRŠ v tomto svazku bezpředmětná.
Se zájmem starostové přijali informaci o kandidátech ze Šluknovského výběžku, kteří budou v tomto roce usilovat o křeslo v Senátu ČR. Mezi nimi by neměl chybět současný senátor Josef Zoser, děčínský primátor Vladislav Raška, rumburský starosta Jaroslav Sykáček nebo ředitelka Agentury Pondělí Monika Lampová. Hovořilo se i o kandidátech do krajských voleb, kteří by od podzimu měli zastupovat Šluknovsko v krajském zastupitelstvu.
Téměř na konec jednání se dostavil krajský radní Robert Šatník, jako jedi-ný z krajských zastupitelů za Šluknovsko, aby alespoň v krátkosti poreferoval o posledním jednání zastupitelstva kraje.
Jednání Sdružení pro rozvoj Šluknovska bylo okořeněno právě probíhající volbou prezidenta České republiky.
Během přestávky si starostové nenechali ujít přímý přenos z Vladislavského sálu Pražského hradu, po pauze se však vrátili ke své práci, která probíhala v nepoměrně slušnějším, věcnějším a přátelštějším duchu, než který jim dávali za vzor reprezentanti naší vrcholné politiky.

koren

Zatímco Václav Klaus v přímém přenosu bojuje o znovuzvolení prezidentem, předseda SPRŠ a starosta Šluknova Milan Kořínek přednáší svým kolegům zprávu o hospodaření sdružení. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail