Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Navštivte Krásný Island v Krásné Lípě

island V galerii Továrna v Krásné Lípě je od 4. února až do 7. března 2008 pro veřejnost otevřena nová fotografická vý-stava Island – země okouzlujících tvarů a barev autora Jiřího Stejskala z Jiřetína pod Jedlovou. Jedná se o soubor dvou desítek fotografií, na kterých autor během svého pobytu na Islandu zachytil krásy krajinných scenérií plných impozantních vodopádů, chladivých ledovců a dalších zajímavostí tohoto jedinečného ostrova. Výstavu připravila spolu s autorem obecně prospěšná společnost České Švýcarsko.
Jiří Stejskal popisuje tento zajímavý kout světa těmito slovy: „Liduprázdné fjordy, vodopády, bizarní pohoří, aktivní i vyhaslé sopky, horké prameny uprostřed lávových či ledových pouští – to je fascinující a jedinečná krása Islandu. Tento nádherný ostrov, ležící těsně pod severním polárním kruhem, láká jedinečnou přírodou, která je svými tvary a barvami naprosto odlišná od toho, na co jsme zvyklí u nás. Je charakteristický především svou drsnou, strohou a civilizací nedotčenou přírodou. Sotva kde jinde lze nalézt na tak malém prostoru ty nejrozmanitější scenérie ledovců a sopek se všemi projevy ledovcové a vulkanické činnosti.
Na Islandu se nachází největší evropský ledovec Vatnajökull. Mladou tvář země však formují i jiné přírodní živly – především voda. Potoky a řeky na mnoha místech představují úchvatné přírodní divadlo mohutných vodopádů. Voda se však nevalí jen koryty řek, nýbrž na mnoha místech prýští v podobě vařících pramenů a gejzírů ze země. To vše je Island – země přírodními zvláštnostmi a okouzlujícími barvami a tvary podmanivá. A pro fotografa přírody dvojnásob.“

Jiří Stejskal se narodil v podkrkonošském městečku Jilemnice (1954). Svůj první film naexponoval v 11 letech a od té doby se věnuje fotografování. Od začátku je předmětem jeho zájmu především krajina. V 70. a 80. letech se zúčastnil svými černobílými fotografiemi mnoha celostátních a mezinárodních soutěží, na nichž získal i několik ocenění. Zúčastnil se několika skupinových výstav, dosud uspořádal čtrnáct autorských výstav, z nichž ta nejvzdálenější proběhla v roce 1991 v americkém státu Utah. Kromě Lužických hor, které fotografuje již několik let, ho zajímá především severská krajina Skandinávie a Islandu. Žije v Jiřetíně pod Jedlovou.

Tisk Tisk | E-mail E-mail