Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Velký Šenov bojuje o kulturní stánek

Mnozí Šenované již rezignovali a smířili se s tím, že kultura v jejich obci je již dávnou minulostí. Poté, co byla soukromému majiteli nešťastně prodá-na budova bývalé Střelnice, která byla oblíbeným a velmi vyhledávaným kulturním a výletním místem nejen místních, ale i přespolních, zbyla městu ke kultuře pouze tři restaurační zařízení a Dům mladých na náměstí. Tato budova si však sympatie místních nezískala a snad právě proto se již dlouhé roky nachází ve velmi zanedbaném stavu. Zchátralost budovy byla příčinou uzavření zdejšího kina již před deseti roky, své návštěvníky si nenašel ani společenský sál, který je proslulý spíše pořádáním prodejních trhů než kulturních akcí a ani městská knihovna v suterénu budovy svými nereprezentativními prostory k návštěvě neláká. Stálými a věrnými hosty Domu mladých jsou tak paradoxně zástupci starší generace, kteří zde denně popíjejí v nevzhledné pivnici.
Radnice se již několik let snaží tento stav změnit a vrátit do města alespoň trochu kulturního dění. Díky nedostatku peněz však práce pokračují velice pomalu.
V minulých letech byla opravena stře-cha a sociální zařízení Domu mladých, dnes se ale rozbíhá již třetí, závěrečná etapa rekonstrukce. Město totiž získalo dotaci z ministerstva pro místní rozvoj ve výši 4,2 milionu korun. Dalších 1,9 milionu investují Šenovští ze svého rozpočtu. Výsledná částka by měla stačit na rekonstrukci půdních prostor, kde by měl být vybudován byt správce a ubytovací zařízení se sedmi lůžky.
Ve vstupní hale Domu mladých bude vybudováno informační centrum, ale největší změny se dočká bývalý kinosál. Ten by měl být změněn na víceúčelové zařízení, které bude sloužit i jako taneční, tak i divadelní sál. Pravidelné kinoprodukce zde sice probíhat nebudou, přestože promítací zařízení je funkční. Vedení města se spíše přiklání k promítání filmů na objednávku pro větší skupiny osob, například pro školy a školky nebo kluby důchodců a podobné zájmové skupiny. Rozšířeno bude jeviště pro pořádání divadelních představení, z čehož budou mít  radost nejen místní divadelníci spolku VeŠ, ale i dětský pěvecký sbor Šenováček, který zde konečně získá potřebné prostory pro své pěvecké zkoušky a vystoupení.
Třetí etapa rekonstrukce by měla být zahájena již v srpnu a dokončena do konce tohoto roku. Šenovští by tak slavnostní přípitek do nového roku 2008 mohli vypít již v nově zrekonstruovaném kulturním stánku.

Tisk Tisk | E-mail E-mail