Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

HISTORIE ŠLUKNOVSKÉHO ZÁMKU

Renesanční zámek ve Šluknově vybudoval Arnošt ze Šlejnic ve 2. polovině 16. století. Stavbou zámku se však zadlužil, a proto jej prodal svému příbuznému Albrechtovi ze Šlejnic. Roku 1618 jej koupil Otto ze Starschedelu.
Pro účast na stavovském povstání mu byl ale zámek zkonfiskován a prodán hraběti Volfu Mansfeldovi. Jakožto dědictví se pak zámek ocitl v majetku Harrachů, kteří jej vlastnili až do roku 1876. Poté jej zakoupil saský komerční rada Arnošt Grumbt. Od jeho potomků nakonec získal Šluknov Ervín Leopold Nostitz-Rieneck, majitel velkostatku Pakomořice-Měšice u Prahy.
Od roku 1945 byla v zámku umístěna knihovna, poté muzeum, galerie a stavební úřad. 2. 4. 1986 zámek vyhořel.
Na současné rekonstrukci zámku se kromě vedení města a starosty Ing. Milana Kořínka, kterým se podařilo získat značné dotace ze sdružených zdrojů, významně podíleli i pracovníci z odboru výstavby MěÚ Šluknov, Ing. Martin Burda a Michal Bušek. Stavební a zednické práce měla v režii firma Stavo Děčín ve spolupráci s firmou SIOPS Vilémov. Parketové podlahy vyrobila a instalovala pražská pobočka firmy APIA Brno, dřevěné stropy pocházejí z dílny firmy Dřevofinal Rumburk. Osvětlení a lustry vyrobila firma Precioza z Kamenického Šenova.
Rekonstrukce prvního patra zámku stála necelých sedm milionů korun, z toho pět pocházelo z dotací a dva miliony z rozpočtu města. Dalších 750 tisíc korun získalo město od ministerstva kultury na rekonstrukci nástropních maleb. Druhé patro by mělo být otevřeno poslední víkend v červnu roku 2008.

zamek
Tisk Tisk | E-mail E-mail