Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

20. ročník Tour de Feminin vyhrála již popáté Hanka Kupfernagelová

V jubilejním, dvacátém ročníku nejkvalitnějšího podniku světového poháru pořádaného na českém území Tour de Feminin si letos pro celkové zlato dojela německá reprezentantka Hanka Kupfernagelová.
Tato třiatřicetiletá závodnice tak potvrdila svou pozici největší favoritky, když po sedmileté pauze získala tento triumf již popáté. To se v historii závodu ještě nepodařilo žádné jiné závodnici. Hanka Kupfernagelová v Krásné Lípě totiž zvítězila dvakrát za sebou v letech 1996 a 1997, a pak opět v letech 1999 a 2000. Navíc jí patří i čtrnáct etapových vavřínů. Dvakrát za sebou se podařilo zvítězit už jen české závodnici Radce Kynčlové, která vyhrála první dva ročníky závodu v letech 1988 a 1989.
Bývalá mistryně světa v cyklokrosu, stříbrná olympijská medailistka ze Sydney a aktuální mistryně Německa Hanka Kupfernagelová se do vedení dostala po třetí etapě, kterou byla časovka na 20 km v polské Bogatynii, a ve zbývajících dvou etapách už náskok jen udržovala. Odsunula tak stranou svou německou kolegyni, vítězku prvních dvou dnů a tedy i držitelku žlutého trikotu Angelu Brodtkaovou. Ta podle očekávání zcela v časovce zaostala a se ztrátou téměř čtyř minut obsadila až čtyřiadvacáté místo. V konečném pořadí byla nakonec pátá, i když zvítězila ve vrchařské i bodovací soutěži. Pro celkové druhé místo si nakonec dojela Rakušanka Andrea Graussová (Norimberk), vítězka čtvrté etapy. Třetí skončila francouzská úřadující mistryně republiky Edwige Pitelová (Uniqua Graz).
Česká mistryně republiky Martina Růžičková skončila z našich nejlépe  (na šestém místě) a splnila si tak svůj osobní cíl umístit se v první desítce.
Dalšími Češkami v pořadí byly dvacátá čtvrtá Alena Konečná a Jana Kábrtová na 38. místě.
Dvacátý ročník etapového závodu odehrávajícího se především na českém území přivítal na 119 závodnic z devatenácti týmů. Jediným českým týmem na startu byl Rock Machine – Cyklomax, složený však z cyklistek různých klubových příslušností i různých národností. V modro-žlutých barvách nakonec startovaly Jana Kábrtová a Šárka Vejvodová (jediné s licencí Rock Machine – Cyklomax), Jiřina Ščučková (PSK Whirlpool), Alena Konečná (Vlastibor Konečný), Jana Kyptová (Johnson Controls) a zahraniční posily Eva Heijmansová, Petra Hofsová (Nizozemí) a Catherine Hareová (Velká Británie).

feminin_loreta

Rumburská loreta byla svědkem jubilejního 20. ročníku mezinárodního ženského cyklistického závodu Tour de Feminin. Foto: Z. Novák